Czy radny Szwajgier złamał prawo?

Radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się wygaszenia mandatu radnego z Komitetu Wyborczego Romana Szełemeja. Ich zdaniem Jacek Szwajgier naruszył przepisy z ustawy o samorządzie "prowadząc działalność na mieniu gminnym".

Radny PiS Jerzy Langer tłumaczy, że według jego wiedzy Jacek Szwajgier bezprawnie prowadzi działalność na mieniu gminy, będąc jednocześnie radnym.
 
- W grudniu 2015 roku spółka Praktyka Protetyczna Szwajgier wydzierżawiła nieruchomość przy ul. Armii Krajowej 86, która jest własnością gminy. W tym momencie następuje konflikt prawny i do tej pory nikt nie zwrócił na to uwagi. Spółka ta w maju 2017 roku zmieniła nazwę na Stomclinic sp. z o.o., chociaż oficjalnie na szyldzie i na budynku promuje się jako Stomclinic Szwajgier sp. z o.o. Pan radny Jacek Szwajgier w oświadczeniach majątkowych od 2015 roku podaje jako miejsce zatrudnienia również tę spółkę w której jest prokurentem i podaje również, że zajmuje tam stanowisko kierownicze - twierdzi radny Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Langer.
 
Radny Szwajgier zaprzecza tym doniesieniom i tłumaczy, że w żaden sposób nie łamie prawa.
 
- Byłem i jestem pracownikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Stomclinic w Wałbrzychu. Pracuję zawodowo bo muszę gdzieś pracować, żeby funkcjonować w społeczeństwie. Firma Stomclinic sp. z o.o. nie ma żadnych powiązań gospodarczych z gminą Wałbrzych. Spółka nie wynajmowała tego budynku od gminy - twierdzi Jacek Szwajgier.
 
Jak udało nam się ustalić czerpiąc wiedzę z ogólnodostępnych informacji w Internecie, pod adresem Armii Krajowej 86 funkcjonują dwie firmy o nazwie Stomclinic o różnych numerach NIP. Jedna z nich (Stomclinic sp. z o.o.) prowadzi praktykę lekarską dentystyczną i w niej Jacek Szwajgier figuruje na jednej ze stron jako prokurent, W drugiej (Stomclinic Szwajgier Wojciech) według klasyfikacji PKD prowadzona jest działalność w ramach produkcji urządzeń oraz wyrobów medycznych w tym dentystycznych, praktykę dentystyczną oraz (co może być kluczowe dla tej sprawy) wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W niej Jacek Szwajgier nie figuruje. Czekamy na informację od Urzędu Miejskiego, która ze spółek ma umowę dzierżawy z gminą.
 
Ponadto jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 10 lipca 2014 roku o prowadzeniu przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy można mówić wtedy, gdy radny korzysta z mienia gminnego na uprzywilejowanych zasadach, wykorzystując swoją pozycję w gminie. Natomiast w przypadkach korzystania przez radnego dla celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej z mienia gminy na zasadzie powszechnej dostępności do tego mienia lub na warunkach powszechnie ustalonych w odniesieniu do danego typu czynności prawnych dla wszystkich mieszkańców gminy, nie dochodzi do naruszenia zakazu z artykułu na, który powołuje się Jerzy Langer.
 
Jacek Szwajgier deklaruje, że złożył już stosowne oświadczenie w Biurze Rady. Jeśli uchwała Jerzego Langera o wygaszeniu mandatu trafi pod obrady to Rada Miejska po zasięgnięciu stosownych opinii prawnych zdecyduje o dalszym losie radnego Szwajgiera.
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno