Cieszyński: Zwolnienie z obowiązku zasłaniania ust i nosa jedynie w ściśle określonych sytuacjach

- Po szerokich konsultacjach ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny w sprawie zakrywania ust i nosa, zdecydowaliśmy się na pilne wdrożenia zmiany w zakresie stosowania maseczek, przyłbic i części odzieży - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński. 

Wczoraj wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią. 

 

Rozporządzenie zacznie obowiązywać od soboty.

 

- Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania ust i nosa, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę fakt opinie lekarzy, którzy nie widzą przeciwwskazań do noszenia maseczek, zdecydowaliśmy się, że od soboty, zasłanianie nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi, obowiązek zasłaniania twarzy jest powrzechny - powiedział PAP Cieszyński

 

W rozporządzeniu ujęto przepis gwarantujący, że od 8 sierpnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa. Wyłączenia od tej zasady obowiązują osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, a także osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu i odkryciu ust i nosa. 

 

Życiorys

 

Janusz Cieszyński pracował jako doradca premiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016-17 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju. Prowadził firmę zajmującą się doradztwem biznesowym i prawnym dla przedsiębiorców z sektora MŚP. W latach 2009-2014 pracował w jednej z największych firm z obszaru telekomunikacji. Ukończył studia na kierunku Finanse i Rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej.

 

szl

źródło: PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl

foto: Gov.pl

redakcja@walbrzych24.com 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno