Menu

Nie będzie masowego badania nauczycieli

- W kwestii obowiązkowych testów na koronawirusa dla nauczycieli kierownictwo ZNP powiela postulaty "totalnej opozycji" - ocenił we wtorek szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał, że jest to postulat absurdalny, który nie funkcjonuje w żadnym kraju w Europie.

Nie będzie masowego badania nauczycieli
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski był we wtorek gościem w Polsat News, gdzie został zapytany o postulat Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie obowiązkowych testów dla nauczycieli na obecność wirusa Sars-CoV-2 oraz o to, czy ministerstwo jest w stanie je zapewnić.
 
- Pan (prezes ZNP Sławomir) Broniarz, kierownictwo ZNP powielają postulaty totalnej opozycji. Przypomnę, że taki postulat pojawił się kilka miesięcy temu. Gdybyśmy go wzięli na serio, to tak naprawdę codziennie przynajmniej dwa razy należałoby testować nauczycieli i uczniów. Jest to nierealne, bo przypomnę, że taki test już po kilku godzinach, czy po kilku dniach, może być nieaktualny, bo ktoś w międzyczasie mógł od kogoś innego zarazić się tą chorobą i to niekoniecznie w szkole, tylko np. na ulicy, w sklepie, w jakimkolwiek innym miejscu - powiedział Piontkowski.
 
Szef MEN zaznaczył, że jest to "trochę absurdalny postulat". - W żadnym kraju w Europie nie jest on stosowany - podkreślił.
 
W drugiej połowie maja prezes ZNP Sławomir Broniarz zwrócił się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o zapewnienie nauczycielom i pracownikom szkół dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa. Apel był związany z decyzją rządu o stopniowym uruchamianiu przedszkoli, szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, schronisk młodzieżowych i innych placówek organizujących zajęcia pozaszkolne.
 
Zdaniem ZNP takie rozwiązanie zapewniłoby większe bezpieczeństwo dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom 22 tys. placówek wychowania przedszkolnego, 14 tys. szkół podstawowych i placówek oświatowych.
 
- Zgodnie z +Wytycznymi GIS, MZ i MEN+ dla szkół, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych, innych form wychowania przedszkolnego, instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz placówek, do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną. Bez dostępu do testów nie będziemy mieli informacji o stanie zdrowia pracowników - pisał do Morawieckiego Broniarz.
 
 
Dodał, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa w systemie edukacji. Jak podkreślił, jest to "podstawowe zadanie rządu szczególnie w czasie trwającej epidemii".
 
- Dlatego w trosce o zdrowie i życie uczniów i nauczycieli domagamy się dostępu do testów na obecność koronawirusa dla pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Zwiększenie liczby testów zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Zastosowanie ich w grupie pracowników oświaty pozwoli uniknąć tworzenia się nowych ognisk zakażenia koronawirusem w sektorze edukacyjnym - podkreślił Broniarz. (PAP)
 
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ itm/
 
opr.plr
foto:pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jadwiga (19 sierpnia 2020 1:00)
ZNP to jednak jakiś chory twór z chorymi pomysłami.
analityk medyczny (18 sierpnia 2020 18:57)
Cytuję użytkownika: Ja
nie będą robić testow bo i po co ponieważ nie ma wirusa .testy robia górnikom bo chcą zamknąć kopalnie i to wszystko na ten temat
Same testy są gówno warte. Badają nie wiadomo co ? Ludzkie RNA w owocach i warzywach ? Dodatnie wyniki u osób, które nie były badane !!! Ilu pracowników zachodnich marketów czy innych obcych firm, które w POLSCE NIE PŁACĄ ŻADNYCH PODATKÓW zostało zdiagnozowanych, że maja debiloświrusa i te markety oraz firmy zostały zamknięte ?
Ja (18 sierpnia 2020 14:14)
nie będą robić testow bo i po co ponieważ nie ma wirusa .testy robia górnikom bo chcą zamknąć kopalnie i to wszystko na ten temat
Asia (18 sierpnia 2020 13:34)
W kazdym normalnym kraju w Europie ,nikt nie zarabia na pandemi tak jak pisiory. W kazdym normalnym kraju w Europie minister zdrowia juz by siedział,ale my juz nie jestesmy normalnym krajem w Europie.
Rodzic (18 sierpnia 2020 10:36)
Nie mają nasze dzieciaki szczęścia do ministrów edukacji. Wcześniej ta kobieta z tymi zębami teraz ten śmieszny sztywiak zachowujacy się jak Czesio z "Władcy much".
Wers (18 sierpnia 2020 10:12)
Co pomogą testy? Trzeba by wprowadzić nakaz noszenia maseczek w szkole przez uczniów i nauczycieli! Noszenie masek w sklepach autobusach,itd,w szkołach nie!Czy nauczyciel to inny sort.Czy może nieśmiertelny.Ts decyzja rządu jest żenująca.Myslr ,że nauczyciele będą zakładać maski albo przyłbice a o ich bezpieczeństwa zadbaja samorządowcy którym będzie zależało na tych którzy dawno temu przygotowali ich do dorosłego życia

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   nauczyciele  |   oświata  |   szkoła  |   uczniowie  |   badania  |   testy  |   koronawirus  |   covid-19  |  

Koszykarze przed wyjazdem do Krakowa zwiedzali Książ

Kolejne pobicie: 16-latkowie skopali rówieśnika

Od 25 lat Gwarkowie patronują wałbrzyskiej szkole

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij