Menu

Normuje się sytuacja epidemiologiczna na Śląsku

Przeprowadzona w poniedziałek ostatnia tura badań przesiewowych w kopalniach Chwałowice w Rybniku i Bielszowice w Rudzie Śląskiej wykazała jedynie pojedyncze przypadki koronawirusa wśród górników - wynika z danych służb wojewody śląskiego. Obie kopalnie nie są już ogniskami epidemii.

Normuje się sytuacja epidemiologiczna na Śląsku
W ostatnich tygodniach pod kątem SARS-CoV-2 przebadana została cała załoga tych dwóch należących do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalń. W poniedziałek odbyła się ostatnia tura badań – testom poddano pracowników przebywających wcześniej na urlopach lub nieobecnych w pracy z innych powodów.
 
- W rybnickiej kopalni Chwałowice na 101 przebadanych pracowników potwierdzono dwa przypadki koronawirusa, a w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej – 4 przypadki na 269 wykonanych testów – poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
 
Od półtora tygodnia Ruda Śląska i Rybnik, a także powiaty rybnicki i wodzisławski, są objęte tzw. czerwoną strefą epidemiczną. Oznacza to obowiązywanie dodatkowych obostrzeń, m.in. obowiązku noszenia maseczek także na zewnętrz. Od minionego piątku w czerwonej strefie jest także Jastrzębie-Zdrój.
 
Z danych urzędu wojewódzkiego wynika, że górnicy nie dominują już wśród osób, u których w ostatnim czasie potwierdzono zakażenie koronawirusem.
 
- Nowe przypadki dotyczą głównie osób, które miały kontakt z zarażonymi – powiedziała rzeczniczka.
 
Z danych spółek węglowych wynika, że wtorek jest szóstym z kolei dniem, kiedy zmalała liczba zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń. Obecnie (bez uwzględnienia wyników wczorajszych badań przesiewowych w Chwałowicach i Bielszowicach) z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się łącznie 1061 górników – 37 mniej niż dzień wcześniej. Przybyły 23 nowe zakażenia oraz 60 ozdrowieńców.
 
We wtorek PGG poinformowała o 20 nowych przypadkach zakażenia wśród pracowników, a JSW o trzech. Nie przybyło zakażeń w prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. W kopalniach PGG za ozdrowieńców uznano kolejnych 42 górników, w Silesii 14, a w JSW czterech.
 
Jak wynika z przekazanych we wtorek rano PAP danych, z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się obecnie 830 pracowników Polskiej Grupy Górniczej, 138 górników z kopalni Silesia i 93 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
 
Jak podała PGG, w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie w ostatnich dniach przybyło najwięcej ozdrowieńców, zakażonych jest łącznie 340 osób, w kopalni Chwałowice w Rybniku 248, a w kopalni Marcel w Radlinie 30.
 
 
Ogółem w PGG od początku epidemii zakażonych zostało 3112 pracowników, z których 2282 (73,3 proc.) wyzdrowiało. 1039 górników z PGG nadal jest na kwarantannie. W JSW od początku epidemii koronawirusem zaraziło się łącznie 4108 osób, a wyzdrowiało 4015 (97,7 proc.). Na kwarantannie jest 41 pracowników.
 
W kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do wtorku zanotowano 298 przypadków infekcji SARS-CoV-2 – od poniedziałku nie przybyło nowych zakażeń. Wyzdrowiało 160 osób (53,7 proc.) – od poniedziałku przybyło 14 ozdrowieńców, a nadal choruje 138 osób. 36 pracowników zakładu przebywa na kwarantannie.
 
Po przerwie Silesia częściowo wznowiła wydobycie węgla – uruchomiono jedną ścianę wydobywczą, pracują dwa przodki. Druga ściana na razie nie została uruchomiona z powodu niepełnej obsady pracowników.
 
Łącznie, według wtorkowych danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 8 tys. 108 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało 7 tys. 47 pracowników kopalń, czyli 86,9 proc. wszystkich zakażonych.
 
Według najnowszych danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 18 tys. 959 osób (we wtorek poinformowano o 85 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 443 zmarły – we wtorek podano informację o śmierci kolejnych 8 mieszkańców woj. śląskiego, chorych na COVID-19. 84,7 proc. wszystkich zakażonych (16 tys. 60 osób) wyzdrowiało. W szpitalach regionu leczonych jest 275 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem.(PAP)
 
Autor: Marek Błoński
mab/ joz/
 
plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Dziki Kłak (18 sierpnia 2020 23:11)
Wczoraj był 1 przypadek. Ogólnie w Wałbrzychu na tą chwilę jest 75 przypadków. Jedynym źródłem na temat dokładnej ilości zakażonych są na dzisiaj Urzędy Wojewódzkie. Nawet sanepidy tam odsyłają na swojej stronie internetowej.
Pan (18 sierpnia 2020 16:15)
Informacja nie dotycząca naszego regionu.O tym już informowano w mediach ogólnopolskich.Doczekamy się w końcu ilu walbrzyszan jest zarażonych Covidem ,czy temat tabu?

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Śląsk  |   Polska  |   epidemia  |   koronawirus  |   sars cov-2  |   covid-19  |   badania  |   górnicy  |   kopalnie  |  

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Tak będzie wyglądało Osiedle przy ul. Piasta w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij