Menu

Pole position w debiucie i pechowy wyścig świdniczanina

Pierwsze miejsce na starcie nie pomogło świdniczaninowi w zdobyciu podium II rundy w Samochodowych Mistrzostw Polski. Pomimo bardzo szybkiego tempa i równej, bezbłędnej jazdy zawiodły czynniki, na które kierowca nie miał wpływu.

Pole position w debiucie i pechowy wyścig świdniczanina
W miniony weekend, 28 i 29 sierpnia na Torze Poznań odbyła się 2. Runda Mistrzostw Polski w wyścigach samochodowych. W dwugodzinnym wyścigu Endurance startował świdniczanin – Damian Lempart, wraz z debiutującym w mistrzostwach, Adamem Karkuszewskim. 
 
Załoga w deszczowych kwalifikacjach zdobyła Pole Position, z przewagą ok. 0,7 sekundy nad drugim rywalem i 1,7 sekundy nad trzecim rywalem w klasie MINI. Warto zaznaczyć, że dla Damiana był to debiutancki weekend za kierownicą tego samochodu.
 
 
Niestety przebieg wyścigu od początku był pechowy, ponieważ na czwartym okrążeniu od startu wyścigu pojawił się samochód bezpieczeństwa, który nie sprzyjał załodze w zakresie taktycznym. Na dodatek w trakcie jazdy doszło do awarii w ramach której Mini nie reagowało na wciskanie pedału gazu. Świdniczanin musiał na chwilę zjechać poza tor, gdzie po chwili udało mu się uruchomić ponownie samochód, ale w tym czasie ominęli go inni rywale z klasy Mini, którzy mogli wyrównać szyk wyprzedzając safety car na sygnał. W efekcie, Damian trafił za kolumnę, przez co z miejsca był skazany na okrążenie straty.
 
 
Następnie pojawił się problem z mocowaniem rury wydechowej, przez co kierowca został zwołany na obowiązkowy pitstop w celu naprawy, co spowodowało kolejne okrążenie straty. Przez ten czas załoga Lempart/Karkuszewski była na 4. Miejscu, z nadzieją że mogą odrobić stratę do rywali i zdobyć przynajmniej podium. Chwilę po obowiązkowym tankowaniu i zmianie kierowców, Karkuszewski kontynuował jazdę, jednak awaria półosi napędowej po 3. okrążeniu od zmiany wyeliminowała załogę z rywalizacji, ok. 40 minut przed flagą w szachownicę.
 
 
 
- Nie tak wyobrażałem sobie swój powrót na tor jako zawodnik - mówi Damian Lempart. - Staraliśmy się jak mogliśmy, ale mimo tego, wszystkie zewnętrzne czynniki mówiły nam „nie”. Awaria układu zasilania oraz trafienie na szyk liderów za safety carem, urwane mocowanie wydechu i na końcu awaria półosi to nie są rzeczy na które mieliśmy wpływ jako kierowcy. Ten weekend mogę traktować jako solidny  trening oraz sprawdzenie własnego tempa w ramach debiutu za kierownicą Mini. Tempo i szybkość w kwalifikacjach oraz w tempie wyścigowym jest na miarę czołówki i doświadczonych zawodników, a dla mnie i dla Adama to jest dopiero pierwszy weekend z Mini, gdzie niektórzy mają styczność z samochodem nawet przez 3 czy 4 lata. Adam, mój teammate jako debiutant wykonał świetną robotę, zdawał precyzyjny feedback i również dzięki wspólnie zebranym informacjom będziemy dużo lepiej przygotowani. Dziękujemy stajni OMM DRIVE za przygotowanie samochodu oraz Kubie, naszemu mechanikowi za rzetelną obsługę - relacjonuje świdniczanin
 
 
Najlepszy czas Damiana w wyścigu endurance wyniósł 1:51,815, gdzie w porównaniu do pozostałych pucharowych Mini z wyścigów sprinterskich tego samego dnia, byłby najlepszym czasem spośród 13. startujących samochodów tamtego dnia w wyścigu. Następne zawody świdniczanina, reprezentanta zespołu RaceTech Solution odbędą się również na Torze Poznań, w weekend od 18-20 września.
 
opr.plr
foto: użyczone - Filip Flisek
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Świdnica  |   wyścig  |   samochodowe mistrzostwa polski  |   damian lempart  |   mini  |  

Udekoruj dom i balkon na święta

Konkurs fotograficzny: Świątecznie w Świdnicy. Do wygrania tysiąc zł.

4,5 mln zł. na aktywizację zawodową imigrantów z Ukrainy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij