Naprawią mur północny w Książu

Wymiany dachówki oraz naprawy szachulcowej konstrukcji doczeka się niebawem mur okalający Zamek Książ w Wałbrzychu od strony północnej. Spółka pozyskała na  tę inwestycję 30 tys. Euro w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska - Polska

Po stronie Zamku Książ w ramach projektu „Barok nie umiera” wykonane zostaną prace obejmujące wymianę pokrycia z dachówki oraz naprawy drewnianej konstrukcji zadaszenia korony zewnętrznego muru Zamku Książ w Wałbrzychu. W ten sposób zlikwidowane zostanie zagrożenia dla otoczenia muru wynikające ze złego stanu technicznego pokrycia oraz części konstrukcji drewnianej więźby.
 
 
Przestrzeń ta jest od dwóch lat oblegana przez turystów, gdyż to właśnie naprzeciwko objętego inwestycją muru został wybudowany w 2018 roku pawilon prowadzący do zamkowych podziemi z czasów II wojny światowej. Remont zapobiegnie dalszej degradacji istniejącej więźby dachowej oraz jej szachulcowej konstrukcji wsporczej. Tym samym umożliwi bezpieczne poruszanie się turystów po koronie muru w trakcie zwiedzania Zamku.
 
 
Zakres robót obejmuje oprócz całkowitej wymiany pokrycia dachu, desek galerii na murze, także wymianę konstrukcji ściany szachulcowej, drzwi przejściowych przez mur oraz schodów wejściowych na galerię. Planowane, niezbędne roboty muszą umożliwić zachowanie w maksymalnym stopniu istniejącej substancji zabytkowej konstrukcji.
 
 
Projekt pn. „Barok nie umiera” realizowany będzie wspólnie z Czechami. Po tamtej stronie granicy partnerem będzie barokowy szpital Kuks. Przedsięwzięcie docelowo ma motywować turystów do wzajemnego odwiedzania zabytków znajdujących się po różnicy stronach pogranicza. Uczestnicy projektu pokażą, że  łączy ich tylko barok. Poprzez wzajemny marketing (kampanię online i offline) Książ i Kuks promować odnowione zabytki kultury i pomniki przyrody. W obu krajach podniesiona zostanie atrakcyjność regionów.
 
 
Dwa ważne regiony i zabytki barokowe leżące po obu stronach granicy, Kuks i Książ mają lustrzany problem. Pomimo zadowalającej liczby turystów, tym barokowym perłom dotychczas nie udało się pokonać „sztucznej” bariery granicy i zachęcić do przyjazdu turystów i zwiedzających z drugiej strony.
 
 
W Czechach nawiążemy do opracowanej koncepcji tras spacerowych w Kuksie i okolicach. W Kuksie powstanie odlew z brązu w skali 1:10 Szopki Brauna, który zostanie umieszczony przy informacji turystycznej, aby promować oddaloną od głównego Hospital Kuks znajdującą się przy ścieżce św. Anny słynną rzeźbę. Miniatura tej rzeźby będzie także promowała KUKS w Zamku Książ. Natomiast w Zamku Książ zostanie wykonany remont muru północnego zamku a także w ramach promocji zostanie wykonana promocyjna makieta Zamku Książ, która zostanie umieszczona w KUKS w informacji turystycznej.
 
 
Kuks i Książ cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Kuks odwiedzają jednak w zdecydowanej większości tylko Czesi a Książ tylko Polacy. Przyczynę „sztucznej” bariery upatrujemy w tym, że turyści z Czech nie wiedzą o polskim Książu i odwrotnie, polscy turyści nie mają informacji o barokowych perłach zlokalizowanych niedaleko Adršpachu. Istnieje duża potrzeba by dzięki promocji będącej efektem tego projektu przekierować choć część polskiego ruchu turystycznego ze Skalnego Miastoaw Adršpachu, czy Teplicach na inne czeskie atrakcje turystyczne - np. pobliski Hospital Kuks.
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno