Menu

Dolnośląscy Terytorialsi mają swojego patrona

24 sierpnia 2020 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej nadano 16. Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej patrona. Został nim ppłk Ludwik Marszałek ps. „Zbroja” Nadanie imienia jednostce wojskowej jest kultywowaniem tradycji oręża polskiego.

Dolnośląscy Terytorialsi mają swojego patrona
 - Dla żołnierzy Brygady patron jest wzorem do naśladowania, postacią, z którą pragną się utożsamiać. Patron to symbol, legendarna postać, źródło inspiracji do codziennych zachowań – mówi płk Artur Barański Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
 
Patronem dolnośląskich Terytorialsów został ppłk Ludwik Marszałek ps. "Zbroja" – oficer Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej, bohater wojenny, żołnierz Armii Krajowej. Za działalność niepodległościową prześladowany, więziony i zamordowany przez bezpiekę we wrocławskim areszcie. Komendant Obwodu Dębica AK, ostatni prezes Okręgu Wrocław Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
 
"Zbroja" był przysłowiowym kolcem w oku sowietów i robili wszystko, aby go złapać.  W czasie II Wojny Światowej jak i po jej zakończeniu aktywnie kontynuował tradycję AK. Prześladowany i poszukiwany przez sowiecki kontrwywiad wojskowy "Smiersz". 
 
Po powstaniu WiN, został jednym z głównych organizatorów struktur Zrzeszenia na Rzeszowszczyźnie. Od września 1945 do marca 1946 r. był kierownikiem Rejonu Mielec "Północ" (Dębica, Mielec, Tarnobrzeg, Nisko), następnie od marca do października 1946 r. kierownikiem Rejonu Krosno "Południe" (Krosno, Jasło, Sanok, Gorlice) w Okręgu Rzeszowskim. Równocześnie od grudnia 1945 do października 1946 r. był kierownikiem Wydziału Propagandy Okręgu Rzeszów, współredaktorem i drukarzem podziemnego pisma okręgu "Ku Wolności". W październiku 1946 r. intensywnie poszukiwany przez bezpiekę został przeniesiony do pracy konspiracyjnej na ziemie zachodnie.
 
Od grudnia 1947 r. mieszkał we Wrocławiu, pracował w firmie remontowo-budowlanej. 
 
W marcu 1947 r. został kierownikiem wrocławskiego okręgu WiN. Odbudował prawie od podstaw dolnośląskie struktury Zrzeszenia. 12 grudnia 1947 r. został, w wyniku zdrady, aresztowany we Wrocławiu. 
 
Strażnik aresztu śledczego wspominał: Marszałka przez częste przesłuchiwanie doprowadzono do obłędu i utraty mowy. Ten wychudzony, o wklęsłych oczach człowiek, zwijał się w celi z bólu i bez przerwy obiema rękami masował głowę. Jednak nie można go było zaprowadzić do lekarza, bo o zdrowiu aresztowanych decydowali oficerowie Wydziału Śledczego."
 
10 sierpnia 1948 r. w procesie działaczy Zarządu Okręgu Wrocław WiN został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu na karę śmierci. 
 
W ostatnim liście do rodziny napisał m.in.: 
 
 
Ukochani Moi - żona Weruś i Wy dzieci moje Marysieńko i Krzysiu! Wczoraj dostałem od Ciebie Weruś list i paczkę ze św. Antonim [figurką] od Geni, za które niech Wam Bóg wynagrodzi i za wszystko coście dla mnie uczynili. Dotychczas nie ma żadnej odpowiedzi w mojej sprawie. Jestem zdrowy i ciepło mi jest. Proszę o więcej zapałek. Piszcie (i Lila też) często. Pozdrawiam Was serdecznie, błogosławię Was i proszę Boga o błogosławieństwo, pozdrawiam Mamusię, Twoje i moje rodzeństwo i znajomych. Bądźcie szczęśliwi w Sercu Jezusa i w nim żyjcie - w Nim się spotkamy. Wasz kochający mąż i ojciec. Ludwik. 
 
27 listopada 1948 r. wraz z 3 innymi działaczami WiN został rozstrzelany na dziedzińcu więzienia przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Ciało pogrzebano na cmentarzu Osobowickim. W 1977 r. szczątki zostały ekshumowane, przeniesione do grobowca rodzinnego w Cieplicach k. Jeleniej Góry i złożone obok zmarłej w 1976 r. żony. 
 
 
„Zbroja” urodził się w Brzezinach k. Ropczyc w roku 1912.  Do Wojska Polskiego wstąpił na ochotnika.  W kampanii wrześniowej 1939 r. dowodził kompanią, dostał się do niewoli niemieckiej, skąd zbiegł. Przez cały okres okupacji niemieckiej był oficerem SZP-ZWZ-AK na terenie powiatu dębickiego. Został pierwszym komendantem i organizatorem Placówki Brzeziny. Zorganizował kadrę dowódczą, łączność, służby pomocnicze. Od jesieni 1942 r. do stycznia 1944 r. był oficerem szkoleniowym obwodu. Zorganizował system konspiracyjnych kursów dla podchorążych i podoficerów, prowadził we wsiach wykłady teoretyczne (wyszkolenie bojowe, taktyka walki, nauka o broni, pionierka, łączność, terenoznawstwo, służba wewnętrzna) oraz szkolenie w terenie (strzelectwo, musztra) w różnych miejscowościach powiatu dębickiego.
 
W marcu 1944 r. został mianowany komendantem Obwodu Dębica. Opracował plany zdobycia i opanowania miasta. Przeprowadził na podległym mu terenie akcję scalenia BCh z AK oraz udzielał pomocy sowieckim grupom wywiadowczym przerzucanym na niemieckie zaplecze frontu. W akcji "Burza" był zastępcą mjr. Adama Lazarowicza "Klamry". Podczas okupacji fikcyjnie zatrudniony w majątku hr. Raczyńskiego pod Dębicą ukrywał się z rodziną we wsiach powiatu dębickiego. Pomocy i schronienia jego najbliższej rodzinie udzieliło ponad 25 gospodarzy. 
 
W 1989 r. odbył się w Brzezinach I Przegląd Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej im. Majora Ludwika Marszałka. Jego imię nosi szkoła podstawowa w Brzezinach i jedna z ulic w Dębicy. W 1996 r. siostra Marszałka, Emilia Szlachta, dokonała odsłonięcia pomnika Ofiar Komunistycznego Terroru na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. W 1998 r. w kościele garnizonowym we Wrocławiu wmurowano tablicę pamiątkową poświęconą mjr. Marszałkowi i straconym wraz z nim działaczom WiN. 
 
Informacja powstała w oparciu o materiał dr Tomasza Balbus, IPN Wrocław
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

DE_WE (9 września 2020 7:27)
Cytuję użytkownika: Darek
Cytuję użytkownika: DE_WE
BOHAREOM ? co to ma byc ? Jaja sobie z bohatera robicie? Taki wielki bohater a jakiś gamoń nie potrafi w laurce w zdaniu "oddajemy honor bohaterom " walnac kilku byków.
Debilu po wielu miesięcznym przesłuchaniu, katowaniu i znęcaniu się można cokolwiek napisać literacką polszczyzną? Walnij swoim debilnym łbem kilka razy w ścianę i napisz tu kilka zdań.
OK pisze tu kilka zdań. Niestety za huhu nie rozumiem co do mnie piszesz. ?? Że redaktora newsa przesłuchiwali i torturowali ?. a może że tortury maja wpływ na ortografię ? LOL .Jakbys spojrzał powyżej swojego durnego wpisu to bys zobaczył że na tym czarnym tle obok zdjęcia bohatera jest napisane BOHAREOM i o tym jest mój post. Albo ja nie znam polskiego albo nie ma takiego słowa .
Historyk (8 września 2020 21:37)
Godni patroni to byliby Woje Chrobrego czy Kosciuszkowcy, bo to oni doprowadzili do wspaniałych i rzeczywistych zwycięstw a nie AK czy WiN dająca lac Polska krew na poduszczenie cwaniactwa londyńskiego. No i wspomnieć o narodowości handlowej katow z UB czy Smiersz których wyeliminowal dopiero Chruszczow,a w PRL Gomułka. Kompromitacja PiSuarska.
Podgórze (8 września 2020 16:46)
Wojsko miało być na Podgórzy Dworczyk obiecał, i co budynek niszczeje. Dworczyk PiSowiec oszukał Wałbrzych, że będzie wojsko.
Darek (8 września 2020 13:15)
Cytuję użytkownika: DE_WE
BOHAREOM ? co to ma byc ? Jaja sobie z bohatera robicie? Taki wielki bohater a jakiś gamoń nie potrafi w laurce w zdaniu "oddajemy honor bohaterom " walnac kilku byków.
Debilu po wielu miesięcznym przesłuchaniu, katowaniu i znęcaniu się można cokolwiek napisać literacką polszczyzną? Walnij swoim debilnym łbem kilka razy w ścianę i napisz tu kilka zdań.
DE_WE (8 września 2020 11:26)
BOHAREOM ? co to ma byc ? Jaja sobie z bohatera robicie? Taki wielki bohater a jakiś gamoń nie potrafi w laurce w zdaniu "oddajemy honor bohaterom " walnac kilku byków.

Dodaj komentarz

Wałbrzsych  |   WOT  |   wojska obrony terytorialnej  |   patron  |   ludwik marszałek  |   zbroja  |  

Stan Darka się pogarsza. Nadal potrzebna pomoc

Dolnośląscy Terytorialsi podsumowali 2023 rok

Ferie w wojsku ?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij