Najlepszy projekt z Funduszu Toyoty

Dzięki grantom z Funduszu Toyoty w dzielnicy Biały Kamień powstało nowoczesne przejście dla pieszych, podobno najbezpieczniejsze w Wałbrzychu. Projekt wymyśliła kadra Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego.

- Do tej pory w godzinach dopołudniowych, gdy dzieci były przyprowadzane a potem wychodziły ze szkoły to były tu pod opieką naszego pana, który przeprowadzał dzieci przez jezdnię. Dzięki temu, że to przejście jest aktywne, reaguje na ruch i obecność pieszego, dzieci będą bezpieczniejsze po godzinach. To przejście będzie służyć wszystkim mieszkańcom Białego Kamienia. To bardzo ruchliwa ulica i w godzinach szczytu jest tu wiele samochodów - mówi dyrektor PSP nr 2 im. Orła Białego Izabela Mazurek.
 
- To przejście zostało zbudowane dzięki Szkole nr 2 z lekkim wsparciem naszej Rady Wspólnoty Samorządowej bo dzieci od nas, dzięki uprzejmości pani dyrektor mogą korzystać ze szkolnego placu zabaw - dodaje przewodniczący RWS Biały Kamień, radny Ryszard Nowak.
 
- Pamiętajmy, że z takich właśnie drobnych elementów, które niczym puzzle składają się na to jak nasze miasto wygląda, tak naprawdę budujemy poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności. Pamiętajmy, że przy każdej szkole jest taki wrażliwy punkt komunikacyjny, rodzice przywożą dzieci, odbierają, są realizowane jakieś dostawy, więc należy szczególnie zwracać uwagę na aspekt bezpieczeństwa - twierdzi zastępca prezydenta Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
 
Na cały projekt skrzyżowania składa się wiele elementów, które współdziałając tworzą bezpieczne i doskonale widoczne miejsce na ruchliwej trasie.
 
- Mnóstwo osób skraca sobie drogę przez ulicę, przechodząc w niedozwolonych miejscach, więc zastosowaliśmy tu bariery, żeby ograniczyć to zjawisko. Są tu słupki zwalniające a elementem, który sprawdza się doskonale są tzw. kocie oczka. Wyznaczają one linie warunkowego zatrzymania by przepuścić pieszych oraz rozdzielają oś jezdni. Najważniejszym elementem są tu znaki pionowe z oświetleniem ledowym - pulsacyjnym. Ma ono jasność 200 luxów i jest zasilane panelami solarnymi. Sygnalizacja uruchamia się tylko w momencie, kiedy pieszy zbliża się do przejścia - wymienia Szczepan Dąbrowski, nauczyciel z PSP nr 2, jeden z pomysłodawców projektu.
 
 
Przy przejściu znalazła się także tablica edukacyjna, wyjaśniająca zasady bezpieczeństwa poruszania się pieszych w pobliżu drogi. Zdaniem organizatorów Funduszu Toyoty jest to jeden z najlepiej przygotowanych projektów w historii.
 
- Toyota jako fabryka zajmująca się motoryzacją, potentat na rynku światowym, realizuje Fundusz już od 11 lat, dofinansowując projekty w różnych obszarach. To jest pierwszy projekt z obszaru stricte motoryzacyjnego a konkretnie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jest to jeden z priorytetów Funduszu Toyoty a sama fabryka zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoich samochodów i procesu produkcyjnego. Tu mamy do czynienia z bezpieczeństwem w ruchu drogowym - mówi Grzegorz Kruszyński, wiceprezes zarządu Fundacji Edukacji Europejskiej, operator Funduszu Toyoty.
 
 
Już wystartowała nowa edycja Funduszu Toyoty. Tym razem zasięgiem akcji objęta będzie cała Aglomeracja Wałbrzyska oraz trzy gminy w powiecie oławskim. Do podziału będzie łącznie 160 tysięcy złotych.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno