W 2013 r. zginęła przygnieciona drzewem - sąd wskazał winnego

Siedem lat potrzebował wymiar sprawiedliwości by wydać wyrok w sprawie śmierci dziewczynki przygniecionej przez drzewo w Szczawnie-Zdroju. 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata - usłyszał Sławomir G. były kierownik wydziału gospodarki komunalnej w Szczawnie Zdroju

Jak uzasadniał sąd, Sławomir G., ówczesny kierownik wydziału gospodarki komunalnej w Szczawnie Zdroju zlecił prowadzenie prac przy drzewach. Jednak do ich zabezpieczenia zastosowano niewłaściwe wiązania.

 

- Oskarżony popełnił czyn nieumyślny, bo nie zachował należytej ostrożności i nie zaangażował eksperta. Oskarżony powinien tę sytuację przewidzieć, kiedy decydował o zamocowaniu określonego wiązania - mówił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Fryderyk Kwiatek. I zaznaczył, że wiązań nie sprawdzano przez lata.

 

Jak podkreślał sąd, mężczyzna nieumyślnie spowodował śmierć i naraził na niebezpieczeństwo utraty życia drugą z dziewczynek. Sąd skazał oskarżonego na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Oprócz tego musi on zapłacić pięć tysięcy złotych grzywny. Ma też pokryć koszty procesu.

 

Wyrok nie jest prawomocny, oskarżony nadal utrzymuje, że jest niewinny. Obrońca Sławomira G. twierdzi, że oskarżonemu zarzuca się zaniedbanie czynności, które nie były w jego obowiązkach a sam skutek nastąpił po czterech latach od zlecenia prac przy drzewach, najprawdopodobniej z powodu silnego wiatru. Niewykluczone zatem, że dojdzie do apelacji.

 

Wcześniej rodzina wywalczyła od gminy odszkodowanie w wysokości po 300 tys. zł dla ojca i matki zmarłej dziewczynki, choć domagali się 2 milionów złotych.

 

Przypominamy, że do tragedii doszło w lipcu 2013 roku. Rodzina była na spacerze w Parku Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. Dzieci pozowały do zdjęcia pod jedną z figurek ustawionych na trawniku pod drzewem. W tym momencie odłamał się pień drzewa i przygniótł jedną z dziewczynek.

 

opr.plr

źródło: TVN24.pl

foto: archiwum

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno