Fundusz Toyoty dla całej aglomeracji i nie tylko...

Rusza kolejna edycja konkursu grantowego Funduszu Toyoty. Do pozyskania jest nawet 20 tysięcy złotych dofinansowania na realizację małych, ale znacząco wpływających na otoczenie projektów.

W puli tegorocznego Funduszu Toyoty znalazło się 160 tysięcy złotych do podziału na dwa obszary - Aglomerację Wałbrzyską (100 tys.) i powiat oławski (60 tys. zł). Każdy projekt może uzyskać maksymalnie 20 tysięcy złotych dofinansowania. Większy zasięg terytorialny to największa zmiana w nowej edycji.
 
- Od początku mieliśmy taką wizję. Ideą naszego działania jest wspierać inicjatywy tam, skąd pochodzą nasi pracownicy. W dużej mierze pochodzą nie tylko z powiatu wałbrzyskiego ale też z okolicznych miast. Po 10 edycjach uznaliśmy, że program jest na tyle dojrzały, że to dobry moment by zasięg poszerzyć - mówi Grzegorz Górski, manager General Affairs wałbrzyskiej fabryki Toyoty.
 
Tym razem kwalifikacja projektów odbywać się będzie w dwóch etapach. Najpierw pomysły zweryfikuje specjalna komisja, która uzna czy są warte realizacji. Najlepsze z nich trafią na deski kreślarskie uczniów z Zespołu Szkół nr 5, którzy stworzą faktyczne projekty i wizualizacje. 
 
- Mamy to szczęście, że nasi uczniowie, którzy uczą się w zawodzie technik architektury krajobrazu, mogą realnie przygotowywać się do swojej profesji. Mogą realizować podstawę programową w bardzo ciekawy i praktyczny sposób. Oni sami mówią, że mają poczucie sprawstwa. To się dzieje, ich projekty można potem zobaczyć, dotknąć - mówi Iwona Hnatiuk, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu.
 
 
Profesjonalnie przygotowane projekty zostaną poddane głosowaniu lokalnej społeczności. Liczba głosów również będzie miała wpływ na wybór najlepszych projektów.
 
- Te organizacje, które zbiorą najwięcej punktów w pierwszym i drugim etapie, tak jak przy funduszach partycypacyjnych, otrzymają dofinansowanie - mówi Grzegorz Kruszyński, wiceprezes Fundacji Edukacji Europejskiej, operator Funduszu Toyoty.
 
Kilka dni temu pokazywaliśmy projekt, który został uznany za najlepszy w historii Funduszu. Jakie rady mają organizatorzy dla nowych pomysłodawców by jak najlepiej wpisali się w ideę przedsięwzięcia i uzyskali możliwie najwięcej punktów?
 
- To muszą być projekty, które pozostawią trwałą zmianę w otoczeniu, przywracają pewne obszary do życia. Całą ideą szerokich opisów jest to, że mamy w całym naszym regionie bardo dużo przestrzeni służących mieszkańcom, które są zaniedbane i wymagają remontu. Lokalna społeczność z partnerami, firmami, urzędami, zadbała o te miejsca a my postaramy się do sfinansować - wyjaśnia Grzegorz Górski.
 
 
W tym roku powstała nowa strona internetowa fundusztoyoty.pl, przez którą można składać wnioski w formie online. Jest tam też prezentacja wszystkich zrealizowanych pomysłów, którymi można się inspirować, choć nowatorskość jest też mile widziana.
Fundusz Toyoty dofinansował dotychczas w 10 edycjach 52 projekty kwotą 620 tysięcy złotych. Ich wartość to 1 mln 280 tys złotych.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno