Książę Bolko odsłoni pamiątkową tablicę

Na fasadzie Domu Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju pojawi się pamiątkowa tablica, podkreślająca znaczenie rodziny Hochbergów dla uzdrowiska, które dawniej podobnie jak wiele okolicznych miejscowości należało do nich.

W najbliższy piątek do Wałbrzycha przyjedzie książę Bolko von Pless - honorowy obywatel naszego miasta. Wnuk ostatnich właścicieli Zamku Książ, księżnej Daisy i         i księcia Jana Henryka XV odwiedza Wałbrzych na Zaproszenie Prezydenta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja oraz Prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anny Żabskiej. W lutym tego roku książę przekazał do Książa trzy obrazy z dawnej kolekcji dziadków, w tym portret ojca, który do 1934 roku wisiał w zamku.
 
 
W sobotę o godzinie 16:00 Książę Bolko odwiedzi także Szczawno Zdrój w towarzystwie księżnej Marie Elisabeth "Lili", jej córki, baronówny Johanny von Stauffenberg oraz córki Johanny i Henrichusa Standera III, 18-letniej Marie Stander. W arystokratycznym towarzystwie będzie także syn starszej siostry księcia Bolka, hrabiny Gioi (z domu von Hochberg-Pless), a tym samym prawnuk księżnej Daisy, hrabia Clemens Schenk von Stauffenberg z żoną hrabiną Iris. Wizyta będzie związana z odsłonięciem pamiątkowej tablicy, która pojawi się na Domu Zdrojowym (dawny Grand Hotel Hochbergów).
 
 
Odsłonięcie tablicy w Szczawnie to symboliczne podkreślenie faktu, że Zamek Książ był przez wieki centrum decyzyjnym dla naszej ziemi, gdzie zapadały decyzje o rozwoju całych miejscowości, takich np. jak uzdrowisko Bad Salzbrunn (Szczawno-Zdrój). 
 
Jest to inicjatywa władz Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A., Fundacji Księżnej Daisy von Pless, mieszkańców i sympatyków historii. Jej fundatorem jest wiceprezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A dr Jacek Gąsiorowski, który wyłożył pieniądze z własnej kieszeni.
 
Pomysł ufundowania tablicy narodził się ponieważ w Szczawnie w którym wszystko powstało z inicjatywy Hochbergów i za ich pieniądze, nie ma ani jednej informacji w publicznej przestrzeni upamiętniającej ten fakt. Na apel odpowiedzieli  niezwłocznie dr Gąsiorowski i przewodniczący rady miasta Szczawno-Zdrój, Michał Broda. Tym samym zawiązał się nieformalny komitet upamiętnienia bytności i zasług Hochbergów w Szczawnie którego jedyne posiedzenie odbyło się dzięki uprzejmości i w obecności Pani Prezes Anny Żabskiej w Zamku Książ. Fundacja Księżnej Daisy von Pless była odpowiedzialna za projekt i przygotowanie treści na tablicę oraz uzgodnienie jej z wszystkim stronami.
 
W spotkaniu w Książu wzięli także udział prezes Uzdrowiska, Pan Ireneusz Grzybowski oraz przewodniczący rady miasta Szczawna Zdroju Michał Broda i burmistrz Marek Fedoruk. Udział swój w sobotniej uroczystości zapowiedziały władze Szczawna, jako  kontynuator prawny i obecny administrator dawnej prywatnej miejscowości Hochbergów. Uzdrowisko jako właściciel obiektu wzięło na siebie kwestie uzgodnienia szczegółów instalacji tablicy, jej ostatecznego wyglądu i umiejscowienia na fasadzie Domu Zdrojowego z delegaturą konserwatora zabytków. Odsłonięcie tablicy zaplanowano 19.09 o godzinie 16:00
 
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno