Prawie 25 mln zł trafiło do Wałbrzycha

Urząd Miejski się tym nie chwali, ale wyręczył go wicemarszałek woj. dolnośląskiego. Środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID obiecane przed wyborami trafiły na konto gminy. Na co zostanie przeznaczone prawie 25 mln zł?

- Pamiętacie słowa wałbrzyskich polityków opozycji wspierających Rafała Trzaskowskiego w wyborach na urząd Prezydenta RP na temat pieniędzy z tak zwanej tarczy antykryzysowej dla samorządów? Przypomnijmy: Wałbrzych dostał ponad 24,5 miliona złotych – najwięcej po Wrocławiu na Dolnym Śląsku(następna w kolejności Legnica dostała…7,5 miliona). Pieniądze te mają zostać przeznaczone na realizację inwestycji, które napędzą lokalną gospodarkę w dobie spowolnienia gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa. Miasto nie musi posiadać ŻADNEGO wkładu własnego, czysta gotówka na nowe inwestycje - pisze na swoim Facebook'u wicemarszałek województwa Grzegorz Macko i publikuje skan potwierdzenia przelewu, na którym widnieje suma 24 587 722 zł.

 

 

W trakcie kampanii wyborczej działacze Prawa i Sprawiedliwości, posłowie a nawet ministrowie jeździli po wielu miastach w Polsce i deklarowali przekazanie różnych sum samorządom. Wręczali nawet symboliczne "czeki". Wielu samorządowców ostrożnie podchodziło do tych obietnic, mając na uwadze, że były składane w specyficznym czasie.

 

 

- Jeżeli Fundusz Inwestycji Samorządowych zaistnieje, przejdzie całą drogę legislacyjną, wtedy będziemy się zastanawiać, na co te pieniądze przeznaczyć. Analizujemy to już dzisiaj, ale nie chcielibyśmy o tym mówić, dopóki nie będziemy mieli czarno na białym, jak ten fundusz będzie ostatecznie wyglądał - mówił w lipcu Edward Szewczak, rzecznik Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

 

- Dzisiaj mówimy o zupełnie enigmatycznym jakimś bycie, nikt nie potrafi powiedzieć co on oznacza poza tym, że jest tekturką z wydrukowaną jakąś kwotą. Ale muszę powiedzieć, że każda kwota środków, które wpłyną do naszego miasta jako dodatkowe pieniądze, dotacja czy wsparcie naszego budżetu, oczywiście będzie przeze mnie skwapliwie wykorzystane z radością - mówił Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej w programie Gość Dnia Telewizji Wałbrzych.

 

Ze strony rządu pojawiły się wóczas sugestie, na co miasto powinnno te pieniądze przeznaczyć, choć ostateczna decyzja leży po stronie samorządu.

 

- Chcieliśmy zaapelować, aby część z tych środków (choć wiemy, że potrzeb jest bardzo dużo, a podkreślam, że to decyzja miasta, na co te środki zostaną wydatkowane) została przeznaczona na wkład w remont stadionu Górnika Wałbrzych, który od lat czeka na przywrócenie świetności. My dzisiaj po analizach przeprowadzonych w Ministerstwie Sportu, jesteśmy upoważnieni do przekazania deklaracji, że jeżeli pan prezydent podejmie decyzję o przekazaniu części środków na remont stadionu, Ministerstwo Sportu przekaże pozostałe środki potrzebne do przywrócenia tego obiektu do funkcjonowania - mówił szef kancelarii Premiera Michał Dworczyk podczas lipcowej wizyty w Wałbrzychu.

 

Więcej na ten temat - kliknij tutaj

 

 

Na bankowym potwierdzeniu upublicznionym przez wicemarszałka Grzegorza Macko widnieje data 11.09.2020 ale jak na razie Urząd Miejski nie poinformował o fakcie otrzymania tak znaczącej kwoty.

 

Rzecznik prasowy magistratu Edward Szewczak potwierdził nam, że pieniądze wpłynęły na konto gminy ale kwestia ich wykorzystania wymaga dokładnej analizy bieżących potrzeb i wprowadzenia korekt w budżecie. Urzędnicy ze skarbnikiem miasta na czele intensywnie obecnie nad tym pracują.

 

plr

foto: archiwum

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno