Menu

Problemy onkologii w dobie pandemii

- Musimy przede wszystkim edukować społeczeństwo, że więcej szkody będzie z powodu zachorowania i opóźnionej diagnozy nowotworu niż konsekwencji związanych z koronawirusem - ocenił w sobotę prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder.

Problemy onkologii w dobie pandemii
Ekspert w Programie Pierwszym Polskiego Radia zwracał uwagę, że okres epidemii koronawirusa jest groźny dla pacjentów onkologicznych nie tylko z powodu możliwego zakażenia.
 
- Musimy zmierzyć się z wielkim problemem organizacyjnym i przede wszystkim dążyć do tego, żeby edukować społeczeństwo i pacjentów, że więcej szkody będzie z powodu zachorowania i opóźnionej diagnozy na nowotwory u ludzi aniżeli konsekwencji związanych z samym koronawirusem - ocenił Meder.
 
Przypomniał, że naukowe towarzystwa onkologiczne w Polsce wydały odpowiednie zalecenia i standardy postępowania, które były systematycznie wdrążane we wszystkich regionalnych centrach onkologicznych w Polsce i w ośrodkach onkologii akademickiej.
 
- Myślę, że koledzy w Polsce szybko przyjęli te standardy. Natomiast wielkim problemem stało się to, że pacjenci ze strachu przestali zgłaszać się na badania, spadła znacząco liczba zielonych kart DiLO, załatwiających szybką diagnostykę onkologiczną - wskazał Meder.
 
Przytoczył analizy opracowane przez ekspertów z USA i Wielkiej Brytanii, które pokazują, że trzymiesięczne opóźnienie rozpoznania choroby powoduje o 10 proc. gorsze wyniki leczenia w perspektywie 10 lat.
 
- Natomiast jeżeli jest to opóźnienie o sześć miesięcy, a wszystko wskazuje na to, że będzie coraz więcej takich pacjentów również w Polsce, wpływa to na pogorszenie wyników leczenia aż o 30 proc. To pokazuje wagę problemu - podkreślił ekspert.
 
- W skali kraju szacujemy, że w granicach 30 proc., w niektórych sytuacjach nawet do 40 proc., były opóźnione terminy rozpoczęcia planowych operacji onkologicznych ze względu na występowanie różnych ognisk (zakażeń - PAP), również w szpitalach onkologicznych, i w związku z tym z uszczupleniem personelu - zaznaczył Meder.
 
 
Dodał, że również sami pacjenci nie stawiali się na planowe zabiegi radioterapii lub chemioterapii w obawie przed zakażeniem koronawirusem.
 
Prezes Polskiej Unii Onkologii przyznał jednocześnie, że obecnie sytuacja się poprawia.
 
- To powoli zostaje uświadomione przez społeczeństwo i widzimy, że z każdym tygodniem coraz więcej pacjentów przychodzi. Mamy reżim sanitarny wdrożony we wszystkich szpitalach onkologicznych - zastrzegł.
 
Zaapelował o stosowanie się do zaleceń sanitarnych.
 
- To są proste zasady postępowania: maseczki, dystans, mycie częste rąk i dezynfekcja. To właściwie spowoduje, że będzie mniejsze prawdopodobieństwo wstępowania takich zakażeń. To jest czysty apel, abyśmy troszczyli się o swoich bliźnich. Nie stosujmy postaw egoistycznych. Nas też może spotkać możliwość zakażenia się, a przez to że będziemy stosowali ten reżim sanitarny, zmniejszymy prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się tego wirusa - podkreślił ekspert.(PAP)
 
autorka: Karolina Kropiwiec
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Krystyna (23 września 2020 7:41)
Super,że Ty i Twoja rodzina cieszycie się dobrym zdrowiem,ale nie wiesz co przed Tobą.Bardzo niedojrzałe podejście do tematu, lepiej żebyś już milczał.
Lola (19 września 2020 15:18)
Cytuję użytkownika: Szełemej musi odejść
W dupie to mam problemy, ja jestem zdrowy moja rodzina też. Jak się nie podoba to do Szełemej niech leczy a nie w ratuszu siedzi.
Przyjdzie i na ciebie kryska :)Wtedy inni będą mieli cię w dupie !
Szełemej musi odejść (19 września 2020 13:57)
W dupie to mam problemy, ja jestem zdrowy moja rodzina też. Jak się nie podoba to do Szełemej niech leczy a nie w ratuszu siedzi.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   koronawirus  |   onkologia  |   pacjenci  |   rak  |   badania  |  

Wracają pociągi do Skalnego Miasta (zobacz rozkład)

Anna Elżbieciak - Stec I zastępcą Prezydenta Wałbrzycha

Petycja w sprawie ochrony wałbrzyskich jeży

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij