Menu

Będziemy wspominać świetność wałbrzyskiej porcelany

Stowarzyszenie Ceramików Polskich chce przypomnieć, że obok górnictwa przemysł ceramiczny był również motorem napędowym wałbrzyskiego dobrobytu.

Będziemy wspominać świetność wałbrzyskiej porcelany
Fabryki porcelany miały dawniej doskonałe warunki do pracy w przemysłowym mieście Wałbrzychu. Niestety w kontekście ceramiki częściej mówi się w naszym mieście o porażkach i zamykaniach kolejnych zakładów, z których ostał się dziś tylko jeden i na dodatek borykający się z nowymi problemami z powodu pandemii.
 
- W okresie gdy pracowaliśmy w swoich zakładach, wydawało nam się, że wszyscy wiedzą o tym, że w Wałbrzychu produkuje się porcelanę. Tak jednak nie jest. Po upadłości w 2004 roku i wyburzeniu w 2013 Porcelany Książ, o największej w Europie fabryce porcelany szybko zapomniano. Gdyby nie przygnębiający widok ruin dawnej fabryki Tielscha o fabryce Wałbrzych też byśmy już nie pamiętali. Po Zakładach Graficznych Kalkomania, czyli dawnych zakładach Emila Wunderlicha pozostał tylko piękny, zabytkowy budynek przemysłowy i mamy nadzieję, że nie spotka go los Porcelany Wałbrzych. Te fakty przekonują nas, że pamięć w dzisiejszych czasach dużego tempa życia jest ulotna. Jeśli nie będzie się tych faktów przypominać i kultywować to szybko o nich zapomnimy - mówi Andrzej Gniazdowski, prezes Stowarzyszenia Ceramików Polskich.
 
 
Stowarzyszenie powstało przed rokiem i na wiosnę tego roku planowało szereg działań, które pokrzyżowała pandemia. Teraz jednak zapowiadają, że część z nich się odbędzie, dzięki dofinansowaniu z gminy Wałbrzych.
 
- Zadanie nosi tytuł "Wałbrzych Miastem Porcelany - historia i teraźniejszość". Pierwotnie planowaliśmy zorganizować spotkanie z mieszkańcami i ścieżkę dydaktyczną w fabryce Krzysztof. Dzięki uprzejmości Muzeum Porcelany spotkanie z historią odbędzie się w pięknych salach Pałacu Albertich. Przygotowaliśmy dla uczestników cykl prezentacji o historii wałbrzyskiej porcelany, nowoczesnych metodach projektowania wyrobów ceramicznych, wyrobu i zdobienia. Prezentacje będą wspomagane projekcjami multimedialnymi oraz mini-warsztatami pokazującymi etapy produkcji kalkomanii ceramicznej i niektóre technologie formowania - zapowiada Andrzej Gniazdowski.
 
 
 
W ramach projektu odbędą się dwa spotkania. Pierwsze w poniedziałek 28.09 o godzinie 10:00 w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Drugie zaplanowano na 12 października. Dla uczestników przewidziano prezenty w postaci unikatowych porcelanowych pamiątek. Projekt zakłada także stworzenie strony na Facebooku "Wałbrzych Miastem Porcelany", gdzie pojawiać się będą ciekawe informacje o historii wałbrzyskich fabryk oraz bieżące informacje dotyczące działań stowarzyszenia. Wkrótce dzięki innemu dofinansowaniu stowarzyszenie planuje wydanie publikacji pt. "Wałbrzyskie białe złoto - trwała kruchość".
 
 
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

realista (24 września 2020 9:35)
Jak to pisał S. Wyspiański. Miałeś chamie złoty róg,a ostał ci się jeno sznur. Wam ,to nawet sznur się nie ostał!
Ksiegowy (23 września 2020 20:38)
Sami sobie ceramicy są winni:przecież głosowali na świnie okrągłego koryta i solidaruchow co zniszczyli im przemysł.Glosowali tez na Dudasza i Trzaskowera, a na starość szklanki wody dzieci im nie podadzą bo wygnali je swoją głupota na zachód parobkowac. Tak samo zachód chciał rozkrasc i wyjalowic z młodzieży Bialorus ale cwany Łukaszenka nie pozwolił naiwnych durniow z opozycji dopuścić do rządów i chwała mu za to.Niech żyje prezydent Łukaszenko!
Ksiegowy (23 września 2020 20:38)
Sami sobie ceramicy są winni:przecież głosowali na świnie okrągłego koryta i solidaruchow co zniszczyli im przemysł.Glosowali tez na Dudasza i Trzaskowera, a na starość szklanki wody dzieci im nie podadzą bo wygnali je swoją głupota na zachód parobkowac. Tak samo zachód chciał rozkrasc i wyjalowic z młodzieży Bialorus ale cwany Łukaszenka nie pozwolił naiwnych durniow z opozycji dopuścić do rządów i chwała mu za to.Niech żyje prezydent Łukaszenko!
Jawor-ski (23 września 2020 16:30)
Lepiej póżno niż wcale;Szkoda,że po takim czasie ci ludzie przypomnieli sobie o historii Wałbrzycha;Razem z górnikami można było dużo więcej uczynić; Do dzieła !

Dodaj komentarz

Poranek z promilami

Wałbrzych — miasto bez dworca autobusowego

Wałbrzych: na których stacjach nie ma dziś paliwa ?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij