Będziemy wspominać świetność wałbrzyskiej porcelany

Stowarzyszenie Ceramików Polskich chce przypomnieć, że obok górnictwa przemysł ceramiczny był również motorem napędowym wałbrzyskiego dobrobytu.

Fabryki porcelany miały dawniej doskonałe warunki do pracy w przemysłowym mieście Wałbrzychu. Niestety w kontekście ceramiki częściej mówi się w naszym mieście o porażkach i zamykaniach kolejnych zakładów, z których ostał się dziś tylko jeden i na dodatek borykający się z nowymi problemami z powodu pandemii.
 
- W okresie gdy pracowaliśmy w swoich zakładach, wydawało nam się, że wszyscy wiedzą o tym, że w Wałbrzychu produkuje się porcelanę. Tak jednak nie jest. Po upadłości w 2004 roku i wyburzeniu w 2013 Porcelany Książ, o największej w Europie fabryce porcelany szybko zapomniano. Gdyby nie przygnębiający widok ruin dawnej fabryki Tielscha o fabryce Wałbrzych też byśmy już nie pamiętali. Po Zakładach Graficznych Kalkomania, czyli dawnych zakładach Emila Wunderlicha pozostał tylko piękny, zabytkowy budynek przemysłowy i mamy nadzieję, że nie spotka go los Porcelany Wałbrzych. Te fakty przekonują nas, że pamięć w dzisiejszych czasach dużego tempa życia jest ulotna. Jeśli nie będzie się tych faktów przypominać i kultywować to szybko o nich zapomnimy - mówi Andrzej Gniazdowski, prezes Stowarzyszenia Ceramików Polskich.
 
 
Stowarzyszenie powstało przed rokiem i na wiosnę tego roku planowało szereg działań, które pokrzyżowała pandemia. Teraz jednak zapowiadają, że część z nich się odbędzie, dzięki dofinansowaniu z gminy Wałbrzych.
 
- Zadanie nosi tytuł "Wałbrzych Miastem Porcelany - historia i teraźniejszość". Pierwotnie planowaliśmy zorganizować spotkanie z mieszkańcami i ścieżkę dydaktyczną w fabryce Krzysztof. Dzięki uprzejmości Muzeum Porcelany spotkanie z historią odbędzie się w pięknych salach Pałacu Albertich. Przygotowaliśmy dla uczestników cykl prezentacji o historii wałbrzyskiej porcelany, nowoczesnych metodach projektowania wyrobów ceramicznych, wyrobu i zdobienia. Prezentacje będą wspomagane projekcjami multimedialnymi oraz mini-warsztatami pokazującymi etapy produkcji kalkomanii ceramicznej i niektóre technologie formowania - zapowiada Andrzej Gniazdowski.
 
 
W ramach projektu odbędą się dwa spotkania. Pierwsze w poniedziałek 28.09 o godzinie 10:00 w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Drugie zaplanowano na 12 października. Dla uczestników przewidziano prezenty w postaci unikatowych porcelanowych pamiątek. Projekt zakłada także stworzenie strony na Facebooku "Wałbrzych Miastem Porcelany", gdzie pojawiać się będą ciekawe informacje o historii wałbrzyskich fabryk oraz bieżące informacje dotyczące działań stowarzyszenia. Wkrótce dzięki innemu dofinansowaniu stowarzyszenie planuje wydanie publikacji pt. "Wałbrzyskie białe złoto - trwała kruchość".
 
 
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno