Menu

Czechy: minister zdrowia ogłosił nowe ograniczenia

Nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa przedstawił w środę czeski minister zdrowia Roman Prymula. Od dziś będzie obowiązywał limit do 2 tys. osób na imprezach kulturalnych i sportowych pod gołym niebem. Restauracje, bary i kluby będą zamykane o godz. 22.

Czechy: minister zdrowia ogłosił nowe ograniczenia
- Nowe regulacje mają obowiązywać od dziś przez najbliższe dwa tygodnie i być może zostaną po tym czasie zniesione – zapowiadał na konferencji prasowej minister zdrowia Czech Roman Prymula. Ocenił, że imprezy sportowe, a także funkcjonowanie nocnych lokali, takich jak bary i dyskoteki, odpowiadają za wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2.
 
Nowe przepisy ograniczają do 50 liczbę uczestników imprez kulturalnych i sportowych, na których nie przewidziano miejsc siedzących. Na stadionach będzie mogło być do 2 tys. widzów, ale tylko na miejscach siedzących; niezbędne będzie także utworzenie sektorów. Między widzami ma być utrzymywany dystans społeczny. Według Prymuli do ograniczenia liczby uczestników imprez na stadionach skłoniły go zaobserwowane zbyt bliskie kontakty pomiędzy kibicami po zakończeniu meczów lub zawodów sportowych.
 
Przedstawione w środę przepisy ograniczą także do 1000 liczbę uczestników imprez kulturalnych i sportowych organizowanych w zamkniętych pomieszczeniach. Warunkiem jest zajmowanie przez nich miejsc siedzących. Jeżeli w klubach lub halach nie ma miejsc siedzących, będzie obowiązywać ograniczenie do 10 osób.
 
Minister zdrowia jest zdania, że restauracje, bary, piwiarnie, a przede wszystkim kluby nocne i dyskoteki sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Od dziś przez co najmniej dwa tygodnie będą musiały być zamknięte w godz. 22-6. Prymula przypomniał, że w lokalach może przebywać tylko tyle osób, ile jest miejsc siedzących.
 
 
Według ministra w szpitalach zaczyna brakować specjalistycznych łóżek przystosowanych do leczenia najcięższych przypadków Covid-19. Taka sytuacja panuje już w Pradze, gdzie jest najwięcej w kraju wykrytych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
 
Według danych resortu zdrowia w Czechach hospitalizowanych jest obecnie 518 osób z Covid-19, czyli najwięcej od początku epidemii. W stanie ciężkim jest 115 osób. We wtorek zanotowano 2394 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. To drugi najwyższy dobowy przyrost od wybuchu epidemii.
 
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Konrad (24 września 2020 23:17)
Czeski minister zdrowia wzywa media, aby przestały straszyć: To zwykła choroba zakaźna. Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Vojtěch i minister edukacji Robert Plaga wzywają media do zaprzestania szerzenia strachu i paniki. Apel ministra Vojtěcha do mediów jest punktem zwrotnym w walce z pandemią. Swoim wyzwaniem Minister pośrednio wskazał media jako winowajcę sytuacji, w której gospodarka krwawi, ludzie mają problemy psychiczne, a społeczeństwo coraz bardziej sprzeciwia się działaniom ochronnym. Liczba samobójstw zwiększyła już ponad dwukrotnie i przewyższa liczbę osób, które są wymienione w (bardzo kontrowersyjnej) kolumnie „zmarły na koronawirusa”. Media, na czele z czeską telewizją, codziennie bombardują obywateli katastrofalnymi danymi, których wartość jest w rzeczywistości rażąco zniekształcona. Minister Zdrowia: Przestańcie stygmatyzować, niszczyć życie! Minister zdrowia Adam Vojtěch stanowczo wezwał media, by przestały straszyć ludzi, zwłaszcza starszych, bardziej ufnych obywateli, którzy łatwo wpadają w sidła „łajdaków” kupując zniekształcone wiadomości z Telewizji Czeskiej. „Chodzi o interpretację. Jeśli media interpretują powszechną chorobę zakaźną jako coś katastrofalnego, a zarażeni czują się obciążeniem dla społeczeństwa, to jest to błąd ” - powiedział minister zdrowia Adam Vojtěch na konferencji prasowej poświęconej działaniom w szkołach. „We wszystkich ankietach, zarówno czeskich, jak i światowych, wyraźnie stwierdza się, że COVID 19 ma niszczący wpływ na zdrowie psychiczne populacji. Znany jest na przykład na liniach kryzysowych. Istnieje ogromna stygmatyzacja zarażonych – powiedział minister Vojtech. To fundamentalne stanowisko Ministra Zdrowia zostało przez media całkowicie utajnione. Media rozpoczynają drugą falę: będą codziennie straszyć odbiorców. Apel ministra Vojtěcha pojawia się w momencie, gdy budzi się tzw. Epidemia „drugiej fali”, a media zaczynają wykrzykiwać liczby zarażonych. Dane dotyczące liczby „zainfekowanych” rosną wraz z liczbą pomiarów. Będą rosły jesienią wraz z początkiem grypy. Ponadto zdecydowana większość „zakażonych” nie ma żadnych objawów, jest to naturalna immunizacja. Jedyne istotne dane znajdują się w kolumnie „zmarł na koronawirusa”, ale nawet tam są bardzo rozmyte krawędzie. Jak dotąd nie jest znany przypadek śmierci z powodu koronawirusa. Eksperci twierdzą, że pandemia koronawirusa nie spełnia żadnych kryteriów pandemii. Jest to powszechna, statystycznie raczej marginalna choroba zakaźna, z powodu której media wywołały światową panikę.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Czechy  |   epidemia  |   pandemia  |   ograniczenia  |   minister zdrowia  |  

Wałbrzyski Budżet Obywatelski - 4,5 mln. zł. Kiedy można składać...

Ewakuacja mieszkańców. Saperzy wywieźli pocisk

Górnik wygrywa na wyjeździe

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij