Menu

Inauguracja sezonu kulturalnego w Świdnicy

W sobotę, 17 października o godz. 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się inauguracja sezonu kulturalnego. Podczas uroczystości wręczone zostaną Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz statuetka „Mecenasa Kultury”.
 
Inauguracja sezonu kulturalnego w Świdnicy
Prezydent, Beata Moskal-Słaniewska przyznała trzy nagrody dla:  ks. Jana Bagińskiego i Andrzeja Protasiuka – za pomysł, inspirację i realizację Dni Świętego Jana Pawła II „Pamięć i obecność”;
Heleny Semenetz-Kwiatkowskiej - za całokształt działalności;
Katarzyny Szymko-Kawalec - za założenie i prowadzenie świdnickiego „Dzikiego Chóru” działającego przy Świdnickim Ośrodku Kultury.
Ponadto, prezydent podjęła decyzję o wyróżnieniu Jakuba Monety za popularyzowanie Świdnicy poprzez kulturę. 
 
Symboliczną statuetkę „Mecenasa Kultury” otrzyma Ewelina Brincat, właścicielka Językowego Przedszkola ABRACADABRA za wspieranie Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga oraz innych działań Fundacji Dobrej Muzyki, a także Festiwalu Bachowskiego.
 
Dni Świętego Jana Pawła II „Pamięć i obecność” to wyjątkowe wydarzenie w Świdnicy, zostało zainaugurowane przez ks. Jana Bagińskiego i Andrzeja Protasiuka. Początkowo odbywał się tylko konkurs fotograficzny, ale pomysłodawcy uznali, że chcą czegoś więcej. Włączyli w inicjatywę kolejne osoby i instytucje.
 
Tak powstało czterodniowe wydarzenie, które po raz pierwszy odbyło się w 2006 roku. Cykl papieskich wydarzeń to całe bogactwo form przybliżających życie, pontyfikat, pasje, sztukę i nauczanie Jana Pawła II. To m.in. prelekcje, seanse filmowe, wystawy, koncerty, spektakle, konkursy i spotkania wspomnieniowe.
 
Świdnickie Dni Papieskie są fenomenem na skalę kraju, w tym roku odbyłyby się po raz piętnasty, gdyby nie pandemia koronairusa. 
 
Helena Semenetz-Kwiatkowska autorka powieści „Kim jesteś Nefretete”” oraz „Klucz życia”, która od wielu lat pasjonuje się historią starożytnego Egiptu. Angażuje się w działalność kulturotwórczą i społeczną, m.in.: współtworzyła Stowarzyszenie na Rzecz Człowieka „ITON”; współorganizowała w Świdnicy prapremierę filmu „Panna Nikt” w reżyserii Andrzeja Wajdy; organizowała sympozjum kulturalno-naukowe „Egipt Faraonów”, współorganizowała spotkania z poezją czy też wystawy obrazów. Jej powieść „Klucz życia”  zwyciężyła głosami internautów w ogólnopolskim konkursie na najlepszą książkę historyczną 2019 roku „Historia zebrana” w kategorii „Historia niebanalna”.  W marcu 2020 roku została przyjęta w poczet członków Związku Literatów Polskich.
 
 
Katarzyna Szymko-Kawalec jest dyrygentką symfoniczno-operową oraz certyfikowanym specjalistą teorii uczenia się muzyki E.E. Gordona. Od 8 lat prowadzi w Świdnicy autorską szkołę muzyczną „Muzaza”, w której uczyło się już kilkaset dzieci. Organizuje i wykonuje „Koncerty Gordonowskie”. Od 2018 roku prowadzi świdnicki „Dziki Chór”, który pełni funkcję chóru miejskiego. Współpracuje on z muzykami instrumentalistami, koncertuje w Świdnicy i poza nią. Dyrygentka tworzy muzykę dla swojego 30-osobowego zespołu.
 
Jakub Moneta jest młodym, utalentowanym organistą, akompaniatorem chóralnym i pianistą. Od 2012 roku uczył się najpierw w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świdnicy, później w Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia w Świdnicy, a obecnie kontynuuje naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie kilkanaście koncertów, które odbywały się m.in. w świdnickiej Katedrze i Kościele Pokoju. Brał udział w wielu konkursach ogólnopolskich i  międzynarodowych.
 
Został dwukrotnym laureatem programu stypendialnego „Zostań wirtuozem” organizowanego przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Będąc uczniem siódmej klasy nagrał dwupłytowy album CD „Organy świdnickie. Historia dźwiękiem pisana”. Prowadzi akcję promocji ratowania Katedry świdnickiej, w ramach której co tydzień udostępnia na swoim kanale na YouTube filmy z literaturą organową, zachęcając do wsparcia tego dzieła. 
 
Świdnicki Ośrodek Kultury współpracuje od wielu lat z Językowym Przedszkolem ABRACADABRA w Świdnicy przy okazji organizacji „English Fun Day”, Międzynarodowego Dnia Uśmiechu oraz Festiwalu Bachowskiego.  Podczas imprezy „English Fun Day” prezentowane są różne metody nauczania języka angielskiego w trakcie ruchu i zabawy, w które aktywnie włączają się dzieci. 
 
Międzynarodowy Dzień Uśmiechu to radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku, w Świdnicy ma postać happeningu, który na świdnickim Rynku odbywa się z udziałem przedszkolaków. Z kolei podczas Festiwalu Bachowskiego od wielu lat Abracadabra oferuje nieodpłatną opiekę nad dziećmi, których rodzice biorą udział w koncertach, wspiera też koncerty edukacyjne Bach dla dzieci i Akademię Bachowską Junior. Właścicielka Przedszkola Abracadabra Ewelina Brincat bezinteresownie wspiera również finansowo te działania, zawsze chętnie oferuje swoją pomoc. Wie, jak ważne jest kulturalne kształcenie dzieci od najmłodszych lat i jest godnym naśladowania przykładem dla innych. 
 
red
info i foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

swidnica  |   informacje  |   nagrody  |   w yroznienia  |  

Roman Szełemej na Ukrainie. Borysław otrzymał od Wałbrzycha agregat...

Ruszyła kampania społeczna #jedynytakitest

Raper Sobota zagra w Szczawnie-Zdroju dla chorej Gabrysi

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij