Menu

Smog sprzyja koronawirusowi

Długotrwała ekspozycja na zawieszone w powietrzu szkodliwe substancje wyraźnie sprzyja ciężkiemu przebiegowi infekcji SARS-CoV2 - pokazuje amerykańskie badanie. Najsilniejszy negatywny wpływ ma dwutlenek azotu.

Smog sprzyja koronawirusowi
Autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma „The Innovation” opisali związek między stanem powietrza a ryzykiem zgonu z powodu COVID-19.
 
- Jak już wykazano, zarówno długotrwałe, jak i krótkie wystawienie na zanieczyszczenie powietrza, pośrednio i bezpośrednio działa na ludzkie ciało, nasilając stres oksydacyjny, ostre zapalenia i ryzyko infekcji układu oddechowego - przypomina prof. Donghai Liang z Emory University.
 
Badacze sprawdzili więc stężenie najczęściej występujących miejskich zanieczyszczeń, w tym cząstek stałych PM2,5, dwutlenku azotu i ozonu w ponad 3 tys. hrabstw, w okresie od stycznia do lipca. Dane nt. stężeń zestawili z danymi o przebiegu zachorowań na COVID-19.
 
Jak się okazało, najwyraźniejsza korelacja dotyczy dwutlenku azotu (NO2). Wzrost jego stężenia o 4,6 ppm (cząsteczek związku na miliard cząsteczek powietrza) oznaczał wzrost śmiertelności wśród chorych o 11,3 proc., a ogólnie w populacji - o 16,2 proc.
 
Według wyliczeń naukowców redukcja stężenia NO2 w powietrzu oznaczałaby uratowanie prawie 15 tys. pacjentów z COVID-19.
 
Badacze wykryli także nieznaczny wpływ cząstek stałych - a także brak związku śmiertelności ze stężeniem ozonu.
 
 
- Długotrwała ekspozycja na miejskie zanieczyszczenia powietrza, szczególnie na dwutlenek azotu, może zwiększać podatność populacji na śmierć z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Kluczowe znaczenie ma przekazanie tej informacji personelowi medycznemu i władzom - podkreśla prof. Liang.
 
Jego zdaniem władze powinny rozważyć dodatkową ochronę wrażliwych populacji zamieszkujących rejony o historycznie wysokich stężeniach NO2. Mogą to być miejsca położone w pobliżu zakładów przemysłowych czy drogowych arterii.
 
- Kontynuacja i rozszerzenie obecnych działań na rzecz zmniejszenia emisji spalin i zanieczyszczenia powietrza mogą być ważną częścią ograniczania w populacji ryzyka śmiertelności z powodu COVID-19 w Stanach Zjednoczonych - mówi specjalista.
 
Badanie dotyczyło USA, ale zdaniem badaczy wyniki można najprawdopodobniej odnieść do dowolnego kraju.(PAP)
 
mat/ zan/
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

patipmy4m (12 października 2020 16:54)
przeciez chiny i usa to najwieksi truciciele na swiecie,a nasze tluczki jak slysza ich to z wrazenia maja mokro
Frank (12 października 2020 9:28)
Cytuję użytkownika: CCCP
Cytuję użytkownika: Panslavia
Czy badaczy spod flagi teczowej można brać na powaznie? Nie rozsmieszajcie mnie. USA to może kiedyś były orły w nauce, teraz to eksporter nonsensu.
Zgadza sie a jak sie slyszy ze "amerykanscy naukowcy" to od razu smiac i rzygac sie chce :(
Spokojnie.Produkt wybitnych radzieckich uczonych, szczepionka na bazie nowiczoka cię uleczy.
CCCP (11 października 2020 22:57)
Cytuję użytkownika: Panslavia
Czy badaczy spod flagi teczowej można brać na powaznie? Nie rozsmieszajcie mnie. USA to może kiedyś były orły w nauce, teraz to eksporter nonsensu.
Zgadza sie a jak sie slyszy ze "amerykanscy naukowcy" to od razu smiac i rzygac sie chce :(
Panslavia (11 października 2020 22:54)
Czy badaczy spod flagi teczowej można brać na powaznie? Nie rozsmieszajcie mnie. USA to może kiedyś były orły w nauce, teraz to eksporter nonsensu.
Real (11 października 2020 22:16)
Ponoc dzieki temu wirusowi czesciej sa opady deszczu i super. Moze susza minie i zmyslone ocieplenie klimatu-wtedy beda musieli kolejna bzdure wymyslec by ludzmi sterowac.
Pilot (11 października 2020 14:06)
Cytuję użytkownika: Ksiegowy
Ale brednia,hehehe!A pierdzenie i narażanie innych na pierdy tez sprzyja ku.rwidowi?Czy USA wykonało takie badania?
Oj głupi ty oj głupi. Płacą Ci za takie wstawki ?.
Lotna (11 października 2020 13:38)
JEST WRĘCZ ODWROTNIE JAK Z KAŻDĄ INFORMACJA W KŁAMLIWYCH MEDIACH
Ksiegowy (11 października 2020 11:38)
Ale brednia,hehehe!A pierdzenie i narażanie innych na pierdy tez sprzyja ku.rwidowi?Czy USA wykonało takie badania?
Heniek (11 października 2020 10:43)
Jak mam sraczkę to też koronah*jus?
Makronek (11 października 2020 10:03)
I chu..... Nudny ten temat już jest. Najwyżej wszyscy padniemy. Ziemia się zaczyna oczyszczać, co jest naturalnym procesem. Jeszcze trochę to w skafandrach po ulicy będziemy chodzili. Jeśli w takich realiach mamy żyć to ja dziękuję.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   koronawirus  |   smog  |   powietrze  |   zanieczyszczenie  |  

Dziki w Śródmieściu Wałbrzycha, ryś w Jugowie

Prawie 200 kontroli wałbrzyskich autobusów

Wałbrzych: pracownica poczty przywłaszczyła pieniądze

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij