Menu

Co znaleźli w kapsule czasu w Starym Henrykowie ?

Najstarszy dokument pochodzi z końca XVIII wieku, w blaszanej tubie były też dwa inne dokumenty i banknoty  - robotnicy podczas remontu wieży kościoła pw. św. Marcina w Ząbkowicach Śląskich znaleźli kapsułę czasu. 

 

Co znaleźli w kapsule czasu w Starym Henrykowie ?
Najstarszy dokument, spisany na papierze czerpanym, sporządzony został dnia 3 czerwca 1791 r., przez proboszcza cysterskiego Hieronima Hübnera (pisze o sobie: Ego P. Hieronymus Hübner, Parochus). Na wstępnie wymienia on ówczesnego papieża Piusa VI, panującego cesarza Wilhelma II oraz opata henrykowskiego Marka Welzela z Budzowa. Kolejno przedstawia miejscowości, które należały do parafii w Starym Henrykowie, tj. Cienkowice, Muszkowice, Wilamowice i Targowice, określając liczbę parafian na 972 dusze. Poznajemy imiona kościelnych oraz miejscowego organisty – Johanna Himpe. Dokument ten został złożony na szczycie wieży, w związku z renowacją hełmu. Jak wspomina proboszcz Hübner, sama wieża wzniesiona została w 1668 r. Co ciekawe na końcu dokumentu, podpisał się również budowniczy: „Joseph Wollf i jego syn z Czesławic”.
 
Drugi dokument datowany jest na 25 czerwca 1858 r. Jak czytamy, w dniu 21 maja 1858 r., kula z wieży kościoła w Starym Henrykowie została zdjęta przez dekarza Josepha Hellmanna. Odnaleziono w niej blaszaną tubę z dokumentem z 1791 r. Dowiadujemy się, że przy tej okazji do kuli włożone zostały będące wówczas w obiegu monety o określonych nominałach. Zdjęte z wieży kula, krzyż i chorągiewka zostały na nowo pozłocone w Nysie przez pozłotnika Bittnera. Dnia 25 czerwca 1858 r. wspomniany już dekarz Hellmann, zatknął kulę, krzyż i chorągiewkę na szczycie wieży kościoła przy „dźwiękach wieczornego dzwonu”.
 
 
Trzeci dokument spisany został dnia 26 października 1924 r. Czytamy w nim, iż: „dnia 2 czerwca 1924 r. przedpołudniem, o 11.30, piorun uderzył w wieżę tutejszego kościoła”. Podtopieniu uległo w tym dniu również wiele gospodarstw na terenie wsi. Uszkodzona została poważnie konstrukcja i pokrycie hełmu kościoła. Pracami remontowymi kierowali przedsiębiorca budowlany A. Neumann z Henrykowa oraz dekarz Martin Hartwig z Ciepłowód. Pracami objęto nie tylko wieżę, ale również bryłę kościoła. Remontowi poddano również organy. Co ciekawe, do dokumentu dołączono również zarys kroniki parafialnej, zaczynającej się od biogramu proboszcza – Heinricha Wachsmanna, kolejno wykaz proboszczów parafii w Starym Henrykowie z lat 1814–1915, nauczycieli ze szkół katolickich działających na terenie parafii, imiona i nazwiska członków rady parafialnej, a nawet historię miejscowych dzwonów.
 
Oprócz dokumentów, w tubie odnaleziono również liczne monety, banknoty, dwa egzemplarze lokalnych gazet oraz zbiór znaczków pocztowych.
 
Streszczenia dokumentów– Kamil Pawłowski inspektor ds. zabytków nieruchomych




adm
żródło: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
foto: użyczone (DWKZ)
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Roman Kuglarz (12 października 2020 12:44)
Cytuję użytkownika: Reto
Dokumenty trafią powrotnie do kapsuły wraz z nowym wpisem?
Oby ich nie przehandlowali na allegro.
Reto (12 października 2020 12:16)
Dokumenty trafią powrotnie do kapsuły wraz z nowym wpisem?
Walimiak (12 października 2020 10:37)
Dajcie te dokumenty kazkowi, to znikną jak te co "pożyczył" z innego kościoła.
J.O (12 października 2020 9:47)
Cytuję użytkownika: Ksiegowy
Najciekawsze są ceny i zarobki w dokumentach z kapsuły czasu.Pokazuja one że obecnie ich relacja jest o wiele mniej korzystna niż za czasów panszczyzny. Tam.tez widac jakieś kwoty.
Geniusz z Wałbrzycha zabrał głos.
Ksiegowy (11 października 2020 21:30)
Najciekawsze są ceny i zarobki w dokumentach z kapsuły czasu.Pokazuja one że obecnie ich relacja jest o wiele mniej korzystna niż za czasów panszczyzny. Tam.tez widac jakieś kwoty.

Dodaj komentarz

Marek Kubala: ''powrócić do normalnego życia''

Dzień Otwarty na Uniwersytecie Medycznym w Wałbrzychu

Wielki ''czyn społeczny'' czyli sprzątanie Wałbrzycha przeniesione...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij