Menu

Roman Polański szukał mojej rodziny, chciał podziękować. Stanisław Buchała zabiera głos

To wyraz najwyższego człowieczeństwa ze strony moich dziadków – mówi Stanisław Buchała, wnuk Stefanii i Jana Buchałów, którzy podczas wojny ukrywali przed Niemcami 10-letniego wówczas Romana Polańskiego.
 
Roman Polański szukał mojej rodziny, chciał podziękować. Stanisław Buchała zabiera głos
Rodzina Buchałów w najbliższych dniach ma zostać odznaczona przez Izrael medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”
 
Światowej sławy reżyser Roman Polański złożył świadectwo w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie po tym, jak poznał wnuka Buchałów na planie filmu dokumentalnego
 
To duma, że moja rodzina zdobyła się na coś takiego - mówi Stanisław Buchała. Wnuk polskich chłopów, którzy podczas Holocaustu ukrywali Romana Polańskiego, w najbliższych dniach odbierze medal „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.
 
Skoro Polański to pamięta, to znaczy, że miał się tam dobrze, że mile to wspomina. Szukał mojej rodziny, chciał podziękować. Nie zapomniał, nie zamknął drzwi, ale wracał i chciał podziękować – mówi Pan Stanisław, który poznał zdobywcę Oscara na planie filmu dokumentalnego pod roboczym tytułem „Polański, Horowitz”. To właśnie twórcy tego filmu, Anna Kokoszka-Romer i Mateusz Kudła, odszukali rodzinę Buchałów i doprowadzili do spotkania Pana Stanisława ze światowej sławy reżyserem.
 
Reżyser, który podczas Holocaustu stracił prawie całą rodzinę – w tym ciężarną matkę i babcię – przez lata próbował odszukać gospodynię, której zawdzięcza życie. Po wojnie dwukrotnie wracał do Wysokiej – niewielkiej wsi pod Krakowem, gdzie ukrywali go Buchałowie. Jednak ślad po rodzinie zaginął.
 
– Szukaliśmy kilka lat – mówi Anna Kokoszka-Romer. – Rozmawialiśmy z mieszkańcami wsi, ale ci nie potrafili powiedzieć, gdzie wyjechali Buchałowie. Sprawdziliśmy księgi parafialne, wertowaliśmy stare książki telefoniczne. W końcu trafiliśmy na trop wnuka Jana i Stefanii Buchałów. Umówiliśmy się na spotkanie – mówi współproducentka filmu. 
 
O tym, że babcia ukrywała Romana Polańskiego, pan Stanisław dowiedział się od nas. Był tym zupełnie zaskoczony – opowiada Mateusz Kudła. – Podczas rozmowy wyjął z kieszeni koszuli jakieś zawiniątko. To były fotografie sprzed 70 lat, a na nich… Stefania Buchała! Kobieta, której odwaga uratowała życie małemu chłopcu – relacjonuje współproducent.
 
 
 
Filmowcy zaaranżowali spotkanie Romana Polańskiego z wnukiem ludzi, którzy go ocalili. Doszło do niego w Wysokiej podczas kręcenia filmu. Reżyser opowiedział, jak wyglądało ukrywanie się na wsi: rodzina była bardzo uboga, nie było prądu i nie starczało jedzenia. Z kolei Buchała pokazał Ocalonemu zdjęcia Stefanii i odręczny list napisany przez jego babcię. Scena znajdzie się w powstającym filmie.
 
– Dużo pamiętał, dużo się od niego dowiedziałem o mojej rodzinie. Wszystko opisywał, co gdzie się znajdowało – opisuje spotkanie pan Stanisław. – Wspominał, że opowiadał mojemu tacie że istnieje coś takiego, jak pociąg. Mój tata nie wierzył, nikt nie wierzył. W końcu Polański zabrał tatę na stację, żeby pokazać mu pociąg – mówi.
 
Po spotkaniu reżyser postanowił złożyć świadectwo w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, co rozpoczęło proces. Specjalna Komisja, której przewodniczy sędzia Sądu Najwyższego Izraela, zadecydowała o nadaniu Buchałom tytułu “Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.
 
„Stefania Buchała zapewniła mi schronienie ryzykując życie własne i swojej rodziny” – wyznał Roman Polański w świadectwie, które kilka lat temu złożył w Yad Vashem. „To była wrażliwa, łagodna i ciężko pracująca kobieta” – pisał Roman Polański w świadectwie.
 
To wyraz najwyższego człowieczeństwa ze strony moich dziadków. Niech ludzie wiedzą, szczególnie podczas tej pandemii, że ktoś może coś zrobić bezinteresownie dla drugiego człowieka – mówi pan Stanisław. – Dziadkowie byli super – dodaje.
 
Medal trafił już do Ambasady Izraela w Warszawie. Pan Stanisław odbierze go w najbliższych dniach podczas uroczystej ceremonii. Ambasada ze względów bezpieczeństwa nie zdradza daty oraz miejsca uroczystości.
 

 

info: użyczone

redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Ivan (17 października 2020 11:14)
Widzę że się k**wo już panoszysz i nudzi ci się strasznie ale to strasznie za kutasa się złap a nie komentujesz gamoniu co tylko można do garów wypierdalaj milicjancie ubeku jebany komunisto tu h*ju czerwony do psychologa idź powiedz o tym co robisz że komentujesz każdy artykuł
Ksiegowy (16 października 2020 22:07)
Cytuję użytkownika: Pilot
O kim wy piszecie o tym gwałcicielu.Ale autorytet żeby w W-ch 24 pisać.
Te Pitol nie zapedzaj sie bo to u czarnych najwiecej tego jest pustaku.
Ferdynand Kiepski (16 października 2020 16:13)
No i żeś chu ju uchował pedofila zajebanego.Brawo!!!
Michal (16 października 2020 14:40)
Czysby sprawa pedofilska juz ucichla? Polanski moglby zostac ksiedzem - zrobilby znakomita kariere wtedy.
On51 (16 października 2020 13:27)
Pedofila promują
Pilot (16 października 2020 7:26)
O kim wy piszecie o tym gwałcicielu.Ale autorytet żeby w W-ch 24 pisać.

Dodaj komentarz

polanski  |   rodzina  |   wnkuk  |   odznaczenie  |  

Wkrótce zostaną rodzinami zastępczymi

Zmarł Książę Bolko Hochberg von Pless

Chcą stworzyć w gminie Walim Dom Dziecka inny niż wszystkie

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij