Zdalna obsługa klientów w MZB Wałbrzych
Zawieszenie bieżącej obsługi bezpośredniej, a co za tym idzie uruchomienie telefonicznej rejestracji wizyt, obsługa internetowa wszystkich spraw niewymagających natychmiastowej reakcji oraz obowiązkowy pomiar temperatury – takie środki prewencyjne, w obliczu kolejnego skoku zachorowań na COVID-19 przedsięwzięto w Miejskim Zarządzie Budynków w Wałbrzychu.
 
 
Klienci MZB, którzy chcą w najbliższym czasie załatwić sprawę związaną z lokalem muszą wcześniej umówić się telefonicznie z wybranym działem. Z uwagi na wzrost liczby zachorowań i wprowadzanie kolejnych obostrzeń zawieszona bowiem została obsługa bezpośrednia w głównej siedzibie Spółki przy ul. Andersa (mieszczą się tu m.in. działy techniczny, windykacji, rozliczeń) oraz w dzielnicowych biurach obsługi klienta.
 
- Pracujemy na bieżąco, natomiast z zachowaniem reżimu sanitarnego. Z uwagi na duży dzienny transfer osób we wszystkich budynkach spółki, dla dobra klientów oraz pracowników postanowiliśmy zawiesić obsługę bezpośrednią, by ograniczyć ryzyko zarażenia się koronawirusem – mówi Kacper Nogajczyk, prezes MZB. - Każdy, kto ma aktualnie jakąś sprawę – czy to mieszkaniec, czy wykonawca, proszony jest o kontakt telefoniczny bądź mailowy.

Restrykcje będą obowiązywać do odwołania.
 
Wykaz wszystkich numerów telefonów, pod którymi można uzyskać informację w danej sprawie, bądź umówić się na wizytę osobistą znajduziesz TUTAJ.

SEKRETARIAT ZARZĄDU
ul. Generała Andersa 48
58-304 Wałbrzych

tel. 74 842-37-41, tel. 74 842-42-00, 
fax tel. 74 847-74-77 
e-mail: mzb@mzbwalbrzych.pl


POGOTOWIE TECHNICZNE
ul. Generała Andersa 40, 58-302 Wałbrzych tel. 19484 lub tel. 74 847-71-10
 

adm
foto: 
redakcja@walbrzych24.com


 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno