Bezrobocie znowu wzrosło

Pandemia odcisnęła piętno na rynku pracy. Bezrobocie zwiększyło się. Liczba osób zarejestrowanych w wałbrzyskim urzędzie pracy  na wrzesień wzrosła o  około 500 w porównaniu z zeszłym rokiem. 

- Jeżeli chodzi o rejestrację osób bezrobotnych, to prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny i pobieranie tzw pakietów do rejestracji. Te pakiety można pobrać na portierni. Następnie wypełnić w domu i wrzucić do skrzynki albo przekazać do kancelarii tutejszego urzędu. Osoby, które będą później rejestrowały takich bezrobotnych – jeśli coś będzie nie tak, będą się kontaktowały z daną osobą telefonicznie. W sytuacji wątpliwości można dzwonić na numer 748407303. - mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Marzena Radochońska. 
 
Pozostałe kontakty są podejmowane również telefonicznie. W razie potrzeby zgłoszenia się do urzędu np. otrzymania oferty pracy – osoby są indywidualnie umawiane z pośrednikami pracy, czy innymi urzędnikami. 
 
Co z wizytami osób zarejestrowanych? Do tej pory osoba musiała się stawić osobiście w danym terminie. 
 
- W tej chwili ta wizyta również jest odnotowywana, ale osoba nie stawia się osobiście w urzędzie. Pośrednik pracy do takiej osoby dzwoni i przekazuje informacje o dostępnych ofertach pracy. Jeśli wymaga to przyjścia do urzędu po skierowanie, to jest już osoba umawiana na konkretny dzień na konkretną godzinę. Jeżeli takiej możliwości nie ma, to pozostajemy w kontakcie telefonicznym. - mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Marzena Radochońska.
 
Jakie oferty aktualnie są dostępne w urzędzie pracy?
 
- Jeżeli chodzi o oferty pracy, to niestety niewiele tych ofert spływa. Jeśli one są, to głównie dotyczą wykwalifikowanych pracowników (np. osoby z kategorią prawa jazdy C bądź E, dla kierowców autobusów, elektromonter, osoby do gastronomii, budowlanki, ale z konkretnymi kwalifikacjami.)
Możemy spotkać oferty pracy dla pracowników produkcyjnych, ale w mniejszej ilości jak  to było kiedyś. - mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Marzena Radochońska.
 
Mniej osób wyrejestrowuje się z urzędu. 
 
- Więcej osób się rejestruje, ale jak porównamy sierpień do września, to we wrześniu ubyło nam bezrobotnych w Wałbrzychu. W sierpniu mieliśmy 2518 natomiast na koniec września 2414. Jeżeli popatrzymy na ubiegły rok, to na koniec września to tych osób było 1925 zarejestrowanych. Mamy około 500 osób więcej zarejestrowanych. Jeśli chodzi o powiat wałbrzyski, to w sierpniu mieliśmy zarejestrowanych 1765 osób, a we wrześniu 1803, ale jeżeli porównamy wrzesień z ubiegłym rokiem, to w ubiegłym roku tych osób było 1483.  - mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Marzena Radochońska.
 
Co jest przyczyną braku ofert?
 
- Myślę, że to oferty pracy są mniej dostępne. Pracodawcy czekają na taki moment, kiedy będą wiedzieli na czym stoją, by wznowić rekrutację. Co powoduje, że mniej osób się wyrejestrowuje z urzędu. Rejestracje też są spowodowane tym, że ktoś traci z różnych przyczyn pracę, ale rejestruje się na chwilę, by dostać dodatek aktywizacyjny. - mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Marzena Radochońska.
 
W samym urzędzie pracy też zmalało zatrudnienie. W tym roku jest 5 etatów mniej.
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno