Karol Wojtyła bywał tu zanim został Papieżem

Dziś przypada 42 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża. 16. października 1978 na zawsze pozostanie ważną datą w historii naszego kraju. Warto z tej okazji przypomnieć epizody z życia Karola Wojtyły związane z Ziemią Wałbrzyską.

Niestety nie mieliśmy zaszczytu gościć Papieża na naszym terenie ale Karol Wojtyła jeszcze jako biskup odwiedził dwukrotnie Ziemię Wałbrzyską. O pierwszej wizycie przypomina tablica w Zamku Książ upamiętniająca pobyt w zamku w roku 1956. Było to jeszcze przed nominacją biskupią.
 
Gość Świdnicki pisał w 2014 roku o tej wizycie, że była częścią podróży rowerowej z Bolesławca do Świdnicy. Redaktor Mirosław Jarosz dotarł wówczas do świadków tamtych wydarzeń:
 
– 4 września 1956 r. wyprawa dotarła na teren obecnej diecezji świdnickiej. Jechaliśmy od strony Krzeszowa przez Szczawno-Zdrój, Książ do Świebodzic, gdzie nocowaliśmy w domu sióstr szkolnych de Notre Dame, które od kilkudziesięciu lat zajmują się tam dziećmi niepełnosprawnymi - mówiła Antonina Kowalska, uczestniczka 5-osobowej wycieczki rowerowej z udziałem Karola Wojtyły.
 
– Siostry, które pamiętały tamto wydarzenie, opowiadały, że ks. Wojtyła zjadł z nimi kolację.  Pozostali uczestnicy spali w innej części domu, bo wówczas bardzo rygorystycznie przestrzegano klauzury. Podczas tamtej kolacji nawiązała się dyskusja o godności osób niepełnosprawnych - relacjonowała siostra Wojciecha z domu w Świebodzicach.
 
Karol Wojtyła powrócił w te rejony już jako biskup i gościł w domu sióstr urszulanek w Starych Bogaczowicach, gdzie brał udział w rekolekcjach. To wydarzenie przed dwoma laty opisywał ks. Przemysław Pojasek z Gościa Niedzielnego:
 
W dniach od 30 września do 5 października 1958 r. w Starych Bogaczowicach w domu sióstr urszulanek odbywały się rekolekcje dla duszpasterzy akademickich. Zorganizował je ks. kan. Aleksander Oberc z Wrocławia. Wśród prelegentów znaleźli się: bp. Bolesław Kominek, Adam Stanowski, Leokadia Małunowicz, o. Piotr Roztworowski i bp. Karol Wojtyła.
 
– Przyjechał z ks. Obercem do Bogaczowic Starych 2 października około godz. 11.00. Referat i dyskusje miały miejsce po obiedzie w przyklasztornym sadku sióstr Urszulanek, otoczonym wysokim murem, zasłaniającym nas przed ewentualnymi niepowołanymi obserwatorami. Przy pięknej, słonecznej pogodzie, jedliśmy jabłka, słuchaliśmy referatu i dyskutowaliśmy z przerwami na śpiewy – wspominał Wacław Leszczyński, jeden z uczestników.
 
Wydarzenie to zyskało na znaczeniu po wyborze Karola Wojtyły na Papieża. Gmina Stare Bogaczowice do dziś wspomina tę wizytę i jest z niej dumna. Od 2013 roku w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny znajdują się relikwie Jana Pawła II. W tym roku Papież został patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Bogaczowicach.
 
Wałbrzych z kolei kojarzony jest przede wszystkim z tradycją Mszy Papieskich, które corocznie od 2005 roku odbywały się na stadionie przy ul. Ratuszowej. W tym roku po raz pierwszy z powodu pandemii msza się nie odbyła ale zamiast niej odprawiono skromną liturgię w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z udziałem biskupa Ignacego Deca. W naszym mieście również znajdują się relikwie Jana Pawła II - w kaplicy parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Konradowie oraz w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na Podzamczu.
 
Warto też odnotować, że decyzją Jana Pawła II ustanowiono w 2004 roku diecezję świdnicką. Papież nie zdążył jednak jej odwiedzić, odszedł rok później.
 
plr
foto: pixabay
źródło: Gość Niedzielny
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno