Być albo nie być...w urzędzie?

Jak pójdę, to na pewno załatwię! Niekoniecznie. Równie skutecznie sprawy urzędowe możesz załatwić przez internet. To wygodne, a co dzisiaj najważniejsze – także bezpieczne. 

Wielu pamięta czasy, kiedy wizyta w urzędzie była niezbędna do złożenia wniosku o dowód osobisty, założenia firmy, zgłoszenia narodzin dziecka i wielu innych spraw związanych z naszym prywatnym i zawodowym życiem. Część osób myśli, że wciąż tak jest.
 
Niezależnie od tego, ile masz lat, gdzie mieszkasz, i czym się zajmujesz – Ty też możesz być e-Polakiem. To nic trudnego. Ruszyła kampania „e-Polak potrafi!". Z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób zamiast wizyty w urzędzie wybiera wizytę na portalu GOV.pl.
 
- To miejsce, gdzie znajdziemy wszystkie e-usługi, czyli sprawy urzędowe, które można załatwić online. Ich też jest coraz więcej – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 
 
A jak zacząć przygodę z e-administracją? Od założenia profilu zaufanego. To dzięki niemu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. To ważne, urzędnik odbierający Wasz elektroniczny wniosek musi wiedzieć, że Wy to na pewno Wy.
Profil zaufany można założyć na kilka sposobów. Najprostszy i najszybszy to za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Mogą z niego skorzystać osoby, które mają konto w największych polskich bankach, w tym spółdzielczych. Cały proces trwa kilka chwil.
 
Drugi sposób to wypełnienie internetowego wniosku, a później wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających. Macie na to 14 dni od złożenia wniosku. Lepiej zostać w domu i unikać, jeśli możecie, niepotrzebnych spotkań. 
 
Możecie założyć tymczasowy profil zaufany. Jest równie skuteczny jak ten tradycyjny. Różnica jest jednak taka, że jest ważny 3 miesiące (tradycyjny 3 lata). Za to możecie go potwierdzić podczas wideospotkania z urzędnikiem.
Wszystko o profilu zaufanym, w tym szczegółowe instrukcje jak go złożyć, znajdziecie tutaj
 
info: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno