Obserwatorium astronomiczne już gotowe

Siostry Niepokalanki sięgnęły gwiazd. Przy Prywatnym Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu powstało obserwatorium astronomiczne. Teraz uczennice, jak i wszyscy wałbrzyszanie będą mogli zgłębiać tajniki astronomii. 

Pomysł wybudowania obserwatorium astronomicznego zrodził się w głowie siostry Dorotei, która jest dyrektor placówki, a także nauczycielką fizyki. Jej zdaniem zajęcia z astronomii zawsze cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem uczennic i zamiast zabierać je do Chorzowa siostra zdecydowała, że wybuduje obserwatorium na miejscu. Jest ono jednak tylko częścią większego projektu.
 
- Będzie tu model układu słonecznego wykonany w skali, astronomiczny tor przeszkód, będzie też ścieżka sportowa, stoły do gry w szachy i tenisa stołowego, zegar słoneczny i aleja patriotyczna - mówi dyrektor Prywatnego Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, siostra Dorotea.
 
 
 
Obserwatorium jest bardzo dobrze wyposażone. Jest tu między innymi profesjonalny teleskop, który automatycznie znajduje interesujące punkty na niebie. Teleskopy do obserwacji słońca oraz urządzenia przenośne, które  będą mogły zostać przestawione na taras, przez co posłużą osobom niepełnosprawnym. Koszt budynku i wyposażenia to około 300 tysięcy złotych. 
 
- Będzie tu osiem teleskopów, główny teleskop znajdzie się pod kopułą i będzie on automatycznie znajdował interesujące nas ciała niebieskie – mówi  siostra Dorotea.
 
Obserwatorium astronomiczne powstało w rekordowym czasie. Pierwszą łopatę pod budowę wbito 16 maja. 
 
-  Nie było problemów. 30 dni wystarczyło na ukończenie obserwatorium z czego ogromnie się cieszę – mówi siostra Dorotea. 
 
Miejsce będzie dostępne dla wszystkich chętnych. Nauczyciele okolicznych szkół będą mogli zgłosić swoje klasy, które wezmą udział w zajęciach. Rezerwacji miejsc na zajęcia będzie można dokonać na stronie internetowej obserwatorium. Wystarczy wybrać termin, godzinę i temat interesujących nas lekcji. Zajęcia będą płatne. 
 
 
 
 
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
 
W.Blicharz
foto:K.Żarkowski
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno