Śmieci skrzydeł nie mają

Góry jesienią są piękne, ale... bez śmieci byłyby o wiele piękniejsze! – przekonuje Dominik Dobrowolski razem z wolontariuszkami  Agnieszką Kaniewską, Edytą Mujstrą, Ewą Ekert i Julią Rokicką. 

W ramach jesiennych akcji z cyklu „Śmieci skrzydeł nie mają" ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski razem z wolontariuszami odwiedził Beskid Śląski i Góry Sowie. Na szlaki ruszyły też orły i psy.
 
23 października odbyła się kolejna edycja akcji, w ramach której w schroniskach górskich oraz popularnych turystycznych miejscach montowane są edukacyjne tabliczki z orłem przednim namawiającym turystów, aby nie zostawiali śmieci w schroniskach czy na szlakach, ale zabierali je ze sobą i w dolinach segregowali.
 
Tym razem orzeł przedni, będący symbolem akcji „Śmieci skrzydeł nie mają", zamieszkał w "Zygmuntówce" – ulubionym przez turystów schronisku w Górach Sowich. Oczywiście został też posprzątany szlak z Przełęczy Jugowskiej na Wielką Sowę. 
 
Z kolei w dniach 16-18 października orły przednie zamieszkały w ulubionych przez turystów schroniskach nieopodal Wisły w Beskidzie Śląskim: w schronisku narciarskim pod Soszowem, w schronisku PTTK Szosów oraz w schronisku Stożek.
 
 
Na uwagę zasługuje niezależna edukacyjna akcja schroniska Soszów, w ramach której turyści, sprzątający beskidzkie lasy, za worek pozbieranych śmieci dostają pyszne ciasto, kawę lub herbatę
 
Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają" są organizowane wspólnie z Koalicją Recykling Górom, w skład której wchodzą liczne organizacje, firmy, osoby prywatne, górskie schroniska... 
 
Śmiecenie to naganne zjawisko, niezależnie czy mamy do czynienia z papierkiem czy patyczkiem od lizaka w przydrożnym rowie, czy z dużymi odpadami porzucanymi w lesie. To nie tylko szkoda czyniona środowisku, ale także marnowanie materiału, który można powtórnie wykorzystać.  Plastikowe odpady to cenny surowiec, który można odzyskać w procesie recyklingu i wielokrotnie ponownie wykorzystać. Jednocześnie nie wszyscy o tym na co dzień pamiętają, dlatego tak bardzo potrzebne są takie akcje jak „Śmieci skrzydeł nie mają", w której chodzi nie tylko o posprzątanie śmieci ze szlaków górskich, ale także o edukację i wzbudzenie refleksji w turystach. Wierząc, że zmiana negatywnych zachowań jest możliwa, Fundacja PlasticsEurope Polska od samego początku wspiera tę akcję. Odpady z tworzyw, nawet te najmniejsze, powinny mieć szansę na drugie życie, a góry na czyste szlaki - dodaje Kazimierz Borkowski, Dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska .
 
Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają" realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można już spotkać w wielu rejonach polskich gór, m.in. w Sudetach, Beskidzie Śląskim, Tatrach i Bieszczadach. 
 
Organizatorzy zapraszają y do kolejnych wspólnych wycieczek, sprzątania szlaków górskich i przede wszystkim do nieśmiecenia.  Kontakt dla zainteresowanych: dominik@cycling-recycling.eu , tel. 697092978.
 
red
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno