Menu

Słowacy przetestowali obywateli, w Polsce zaledwie 35 tys. testów w ciągu doby

Ostatniej doby w Polsce wykonano ponad 35 tys. testów na obecność koronawirusa, ogółem przebadano 5,4 mln  osób – podało Ministerstwo Zdrowia. Słowacy przetestowali obywateli i zdławili koronawirusa - donosi onet.pl. Polskie MZ podchodzi do tematu sceptycznie. 

Słowacy przetestowali obywateli, w Polsce zaledwie 35 tys. testów w ciągu doby
Jak poinformował w poniedziałek resort zdrowia, laboratoria diagnostyczne przebadały już 5 mln 645 tys. 233 próbki. W niedzielę poinformowano o wykonaniu ponad 46,6 tys. testów, w sobotę o 56 tys., w piątek o ponad 57,5 tys.Ostatniej doby wykonano ponad 35,1 tys. testów na obecność koronawirusa, lekarze rodzinni skierowali na wymaz 549 pacjentów.

- Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zlecają mniej badań w kierunku SARS-CoV-2, stąd mniejsza liczba wykonanych testów - wyjaśniał w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
 
 
Tymczasem Słowacy przetestowali obywateli i zdławili koronawirusa - informuje onet.pl. Słowacy wprowadzili powszechne testowanie obywateli (na przełomi października i listopada, drugą turę badań przeprowadzono 7 i 8 listopada) i skierowali na kwarantannę osoby zakażone. Rząd postanowił też częściowo odmrozić gospodarkę

Słowacja pochwaliła się pełnym sukcesem w walce z koronawirusem po masowym zastosowaniu testów antygenowych - liczba zakażonych na przetestowanej drugi raz północy kraju spadła w tydzień o 56 proc. Koszt całej operacji sięgnął tam 40 mln euro. Biorąc pod uwagę, że w Polsce mieszka około siedem razy tyle osób, u nas byłoby to około 280 mln euro, czyli niespełna 1,3 mld zł. W przeliczeniu na jedną osobę daje to 34 zł. - czytamy w onet.pl

- Liczba zakażonych w najbardziej zagrożonych regionach Słowacji spadła o połowę już po pierwszym tygodniu testów. Wkrótce będą mogły ruszyć szkoły, centra fitness, baseny i restauracje – podkreśla w rozmowie z onet.pl, Paweł Przewięźlikowski, twórca jednej z największych firm biotechnologicznych w Polsce Ryvu Therapeutics, współautor sukcesów Comarchu i założyciel Interii.

Jak twierdzą eksperci, koszt badań jest niewielki w porównaniu z efektem zwalczania pandemii i odblokowaniem gospodarki.  Polskie Ministerstwo Zdrowia uważa jednak, że testy trzeba by było powtarzać, ponieważ w trakcie pojedynczego testowania trudno uchwycić moment, w którym kolejne grupy osób będą wykazywały wynik dodatni - czytamy w onecie. 


adm
foto: ilustracyjne (pixabay)
źródło: Ministerstwo Zdrowia, PAP, onet.pl
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

pawel (16 listopada 2020 15:29)
Cytuję użytkownika: Ktos
No i gitara!W Polsce niektórzy twierdzą,że nie ma covidu!Wystarczy poczytać komentarze mądrych "analityków "z tego forum!Po co testować?Takich jak oni są tysiące! Pewnie byłby sprzeciw,że nie będzie ich się zmuszać do badań!Więc po co wydawać pieniądze na testy?
Problemem jest wiarygodność stosowanych testów i tych antygenowych i RT-PCR. Poprzedni minister zdrowia twierdził w wywiadzie telewizyjnym, że testy PCR mają ponad 90 procentową pewność , natomiast później jak już przestał być ministrem , powiedział iż jego test PCR wyszedł fałszywy , więc raczej to nie przypadek , akurat jemu tak wypadło. Skoro testy nie dają pewności czy ktoś jest negatywny czy pozytywny to po co je stosować, chyba że zależy nam na kosmicznych statystykach wzrostu zakażeń .
Ktos (16 listopada 2020 14:37)
No i gitara!W Polsce niektórzy twierdzą,że nie ma covidu!Wystarczy poczytać komentarze mądrych "analityków "z tego forum!Po co testować?Takich jak oni są tysiące! Pewnie byłby sprzeciw,że nie będzie ich się zmuszać do badań!Więc po co wydawać pieniądze na testy?

Dodaj komentarz

koronawirus  |   Słowacja  |   testy  |  

2,2 tysiaca zakażeń koronawirusem w tydzień

Pierwszy raport covidowy w 2023 roku

Ponad 3 tysiące zakażeń w tydzień

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij