Menu

Walim: Z szacunku do przemijania

Walim posiada bardzo ciekawą historię, sięgającą początków XIV stulecia. Znajdziemy tu mnóstwo  zabytków architektury.  Są to domy mieszkalne, kościoły, a także  kaplice grobowe walimskich kupców.   

Walim: Z szacunku do przemijania
Kaplica grobowa rodziny Seyler z 1810 r., znajduje się  na dawnym cmentarzu przy kościele św. Barbary, druga z kaplic,  to kaplica grobowa Klingberga  z 1813 r.  wybudowana w górnym odcinku ulicy 3 Maja, a trzecia z kaplic,  położona w oddaleniu, na niewielkim wzniesieniu, na wschód od zabudowań ulicy Wyszyńskiego 40, to Kaplica grobowa kupca Chrystiana Schneidera.
 
 Właśnie ta ostatnia kapliczka stała się obiektem zainteresowania mieszkańca gminy,  Artura Jarczoka.  
 
 
 - Ocalić dziedzictwo kulturowe i historyczne na terenie Gminy Walim, to nasz obowiązek i należy go podjąć, póki nie jest za późno. Przypomnieć ludzi, którzy  mieszkali  tutaj przed nami, którzy budowali i  tworzyli  Wüstewaltersdorf, dzisiejszy Walim. Trzeba edukować młode pokolenia i przekazywać i wiedzę o miejscach wiecznego spoczynku - mówi  Artur  Jarczok.
 
Taka idea przyświecała mu, gdy wiosną tego roku rozpoczął prace przy kaplicy.  
Należy podkreślić, że przez lata, gdy nikt nie dbał o to miejsce, kaplica była dewastowana, okradana i bezczeszczona.
 
Artur  Jarczok,  wspólnie z Antonim Kodzisem wykonali przy kaplicy  prace, mające na celu zapobiegnięcie dalszej dewastacji i degradacji obiektu. Odkrzaczono mocno zarośnięty teren, wmurowana została większość okalającego obiekt cokołu kamiennego z czerwonego piaskowca, podmurowano wnęki okien, w których zamontowano kraty, z otworu wejściowego i ze ścian zlikwidowano graffiti, na nowo ułożono  kamienne stopnie schodów, częściowo poprawiono tynki narożne obiektu i profilowane gzymsy.
 
 
Ustawiona została także tablica informacyjna o obiekcie.  
Dwaj wolontariusze wykonali we własnym zakresie mnóstwo pracy, jednak obiekt nadal wymaga zabiegów konserwatorskich oraz rekonstrukcji. 
Dlatego w ratowanie zabytku włączy się Gmina Walim. W pierwszej kolejności planowane jest wykonanie   zadaszenia oraz poprawienie ogólnego wizerunku obiektu.  
 
Kaplica wiąże się z taką oto historią: 
 
W XIX wieku w Walimiu był tylko jeden malutki cmentarz przy kościele św.  Barbary, a sposobem na  ominięcie przymusu korzystania z cmentarza, praktykowanym na początku XIX w. przez najbogatszych Walimian, była budowa okazałych grobowców na gruntach prywatnych. Christian Schneider był znanym i bogatym kupcem, mieszkającym w Walimiu, dlatego w roku 1817 buduje na swoich włościach kaplicę grobową.
 
Tak jak pozostałe kaplice, „zaprojektowana została w stylu klasycystycznym, a jej usytuowanie nawiązuje do romantycznych wzorców. Wzniesiono ją na rzucie kwadratu, z kamienia polnego i cegły oraz otynkowano, przykryto dachem namiotowym w konstrukcji drewnianej. Kaplica posiadała cokół kamienny z czerwonego piaskowca, a wejście poprzedzały trzy również kamienne stopnie schodów, dach pokrywały pasy blachy.” 
 
info i foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Artur (27 lutego 2021 6:38)
Typowo pisobolszewickie myslenie!! Zniszczyć wszystko, pożreć się ze wszystkimi, wywołać wojnę i uciec za granicę zostawiając naród na pastwę losu.Gdyby Polacy nie traktowali Ukraińców jak niewolników a Ukrainy jak kolonii to byłoby inaczej. Ponadto Pałsudski zdradził Ukrainę i zostawił na pastwę losu sowietom, stąd też oni nas nienawidzą.Nie znasz historii to morda w kubeł.
Pamiętamy (19 listopada 2020 8:25)
Panie Arturze Jarczok. Koniecznie cyt: "Trzeba edukować młode pokolenia i przekazywać i wiedzę o miejscach wiecznego spoczynku" Proszę jechać na polskie nekropolie we Lwowie. Zasłonięte płytami OSB Lwy strzegące Cmentarz Orląt Lwowskich. Nie ma śladu i godnego pochówku pomordowanych Polaków przez UPA i jednostki siłowe na usługach Niemców. Nie ma śladu mogił "żołnierzy wrześniowych". Wszelkie inne pamiątki polskie też są wymazywane z historii u nas w Polsce z racji poprawnych relacji.
Ksiegowy (18 listopada 2020 21:05)
To kiedy anschluss do Rzeszy?

Dodaj komentarz

kaplice  |   walim  |   zabytki  |   dewastacja  |   historia  |   ciekawostki  |   wtv  |  

Pogromcy Śmieci w Zagórzu

Płacili fałszywymi ''stówkami''

Była kompletnie pijana, ale do sklepu przyjechała samochodem

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij