Głosujemy na Mural na Placu Górnika

Pamiętacie mural Johnego Radyjko, który wymyśliliśmy w ramach żartu 2 lata temu? Teraz dokładnie w tym samym miejscu powstanie jeden z projektów, na które można głosować na stronie fb Urzędu Miasta. Kto miał lepszy pomysł?

Tak wyglądał nasz prima aprilisowy projekt muralu na Placu Górnika
 
 
Teraz zakończył się 1 etap oceny projektów w ramach konkursu na  „Mural na Placu Górnika”. Do konkursu wpłynęło 9 prac, które ocenione zostały przez Komisję Konkursową w składzie:
 
1) Piotr Micek - Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych – Przewodniczący Komisji
2) dr Sylwia Bielawska - Zastępca Prezydenta 
3) dr hab. Jacek Jarczewski, prof. Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu 
4) Jan Jędrasik - Dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
5) Sebastian Majewski - Zastępca Dyrektora Teatru Dramatycznego 
6) Justyna Pichowicz - Kierownik Biura Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu 
7) Janusz Jędrzejec - Plastyk Miejski 
 
Do drugiego etapu przeszły 3 projekty, na które już można głosować na facebooku na profilu Wałbrzych Moje Miasto
 
Poniżej przedstawiamy projekty, które otrzymały nawiększą ilość punktów:
 
Marcin Czaja – „Droga pod ziemię”
 
 
W projekcie opowiedziano historię drogi jaką przechodzi górnik od pobrania „marki”, aż do zjazdu pod ziemię i wydobywania węgla. Autor uznał, że do tego celu najlepiej będą nadawać się obiekty oraz sprzęty, które towarzyszą górnikowi, i które można oglądać w wałbrzyskiej „Starej Kopalni”. Autorowi projektu zależało na stworzeniu skojarzenia z muzealnymi gablotami, gdzie każdy obiekt ma swoje miejsce oraz narracji komiksowej (kadrami komiksu), która wyznacza chronologię zejścia pod ziemię. Przez użycie ograniczonej palety kolorów oraz graficznej formy rysunku autor chciał uzyskać efekt mocno działających, kontrastowych plam, zbliżonych do działania plakatów afiszy, z okresu, gdy sprzęty znajdujące się w kolekcji „Starej Kopalni” były jeszcze w użyciu. 
 
Paulina Jaklik – „Julia”
 
 
Projekt jest kolażem opowiadającym historię kopalni Julia. Wieńczy go wizerunek lisa (nawiązujący do starej nazwy kopalni Lisia Sztolnia) oraz liście buku i gałęzie świerku (nawiązujących do herbu miasta i najczęściej występujących tam drzew). Cała kompozycja układa się w prawie abstrakcyjny rysunek nawiązujący do wież szybowych górujących nad zbiorem budynków muzeum. Kompozycję budują nazwy kopalni jakie przyjmowała przez lata, imiona małych kopalni, które weszły w jej zasięg, architekturę i eksponaty, które teraz tworzą Muzeum Górnictwa w Wałbrzychu. Wśród tych podziałów oraz obrazów można wypatrzeć litery tworzące imię kopalni Julia.
 
Dawid Celak – „Dziedzictwo”
 
 
Projekt muralu zainspirowany został górniczą historią miasta Wałbrzycha. Kompozycja przedstawia górnika, reprezentującego ludzi, którzy przez dziesiątki lat ciężko pracowali i budowali tym samym miasto. W tle widać po lewej stronie historyczny widok kopalni w Wałbrzychu, natomiast po prawej zrewitalizowane Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Myśl przewodnia muralu to most pomiędzy przeszłością i przyszłością miasta, jak również uhonorowanie górników – ludzi ciężkiej pracy, którzy przez lata tworzyli historię Wałbrzycha. Kolorystyka muralu jest stonowana i utrzymana w palecie barw charakterystycznych dla górnictwa, kolor niebieski zastosowany przy budynkach „Starej Kopalni” symbolizuje przyszłość i nowoczesność – wejście w nowy, XXI wiek.
 
Głosowanie odbywa się poprzez wybranie właściwej reakcji. Projekt, który do 22 listopada zdobędzie najwięcej reakcji wygrywa. 
„Droga pod ziemię” - Marcin Czaja [Lubię to!]
„Dziedzictwo” Dawid Celak  [Super]
„Julia” - Paulina Jaklik [Trzymaj się]
 
red
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno