Minister Gowin o pomocy dla przedsiębiorców

- Mamy pełną świadomość tego, że przedstawiciele branż gastronomicznej, hotelarskiej, a także kin i branży fitness są w dramatycznie trudnym położeniu; nikogo z przedsiębiorców nie zostawimy bez pomocy - powiedział w sobotę wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin, który był w sobotę gościem "Wydarzeń" w Polsat News został zapytany m.in. o kwestię handlu w tzw. najwyższym reżimie sanitarnym, który jest warunkiem odmrożenia handlu. Jak zaznaczył, polscy przedsiębiorcy "wykonali w czasie ostatniego półrocza ogromy wysiłek, żeby zwiększyć bezpieczeństwo swoich klientów", dzięki czemu można przywrócić ten jeden z zamkniętych sektorów gospodarki.
 
Zapytany z kolei o to, czy na podobnych zasadach co galerii handlowych nie można było otworzyć gastronomii, hoteli, kin, czy branży fitness zaznaczy, że nie jest to możliwe.
 
- Badania i polskie i międzynarodowe pokazują, że to są właśnie te formy działalności gospodarczej, w której kontakty międzyludzkie są najgroźniejsze z punktu widzenia możliwości zakażenia się - powiedział.
 
Podkreślił jednak, że cały rząd ma pełna świadomość, że przedstawiciele tych branż "są w dramatycznie trudnym położeniu".
 
- Powtórzę to, co mówiłem obejmując urząd ministra rozwoju, pracy i technologii, że nikogo z przedsiębiorców nie zostawimy bez pomocy - deklaruje Gowin.
 
Dodał, że przedwczoraj Sejm przyjął ustawę, która uruchamia cztery instrumenty pomocowe dla wszystkich branż objętych obostrzeniami, w tym - jak zaznaczył - jeden nowy i bardzo ważny - dopłatę w wysokości 2 tys. zł do każdego etatu. "Np. w branży turystycznej, czy hotelarskiej także do umów zleceń" - powiedział.
 
Dodał, że negocjowana jest również z Komisją Europejską zgoda na trzy kolejne instrumenty: umorzenie pomocy z polskiego Funduszu Pomocy, długoletnie kredyty gwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, oraz pokrywanie do 70 proc. kosztów stałych.
 
- Wczoraj premier Mateusz Morawiecki dał mi zielone światło, aby - w przypadku tych branż, które nadal będą objęte obostrzeniami, czyli wspomnianego hotelarstwa, turystyki albo gastronomii, czy klubów fitness - pracować nad kolejna transzą pomocową - zaznaczył. Dodał, że od poniedziałku rozpoczną się konsultacje w tej sprawie ze środowiskami biznesowymi.
 
Pytany z kolei o zamknięcie wyciągów narciarskich zaznaczył, że "skoro branża turystyczna i hotelarska jest zamknięta, to wydaje się rzeczą samo przez się oczywistą, że będzie to dotyczyć również wyciągów narciarskich".
 
- Zaznaczam jednak, że będziemy elastycznie reagować na sytuacje w zależności od tego, jaki będzie poziom zakażeń. To jest bardzo ważne, bo każdy z nas może codziennie weryfikować w którą stronę zmierza sytuacja i równocześnie każdy z nas jest współodpowiedzialny za to, czy np. wyciągi narciarskie, czy np. hotele, albo restauracje będą zamknięte dłużej, czy krócej - podkreślił.
 
Zaapelował również, aby "rodzinny charakter świąt był bardzo kameralny".
 
- Tym razem musimy się poświęcić dla dobra własnego i reszty społeczeństwa - powiedział. Jednocześnie zaznaczył, że zamknięcie kościołów "nie jest pomysłem, który byłby niezbędny". - W tej chwili w kościołach też obowiązuje bardzo surowy reżim - odparł.
 
Podkreślił również, że w tym roku "niewyobrażalne będą takie pasterki, jakie pamiętamy z lat ubiegłych". "Pełne kościoły to jest coś, o czym tej zimy musimy zapomnieć" - dodał. (PAP)
 
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ robs/
 
opr.plr
foto: Kancelaria Premiera
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno