Pierwszy pociąg z Wałbrzych Centrum już 13 grudnia

Już 13 grudnia pierwsi pasażerowie skorzystają z nowego przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum. Sprawdzamy, czy tego dnia będą mogli dostać się na dworzec bo wcześniej pojawiały się wątpliwości czy inwestorzy zdążą z drogami dojazdowymi.

Prace budowlane są już na finiszu. Z oficjalnych informacji rzecznika PKP PLK wynika, że nowy przystanek jest już uwzględniony w nowym rozkładzie jazdy, który pojawi się w połowie grudnia.
 
- To znaczy, że od 13 grudnia będą z niego korzystać podróżni. Przypominam, że przystanek jest na trasie z Wrocławia przez Wałbrzych do Jeleniej Góry. Na pewno podróżni pociągów regionalnych będą mogli z niego skorzystać. Dostęp do pociągów ułatwią windy, przewidziane jest oznakowanie, oświetlenie a także specjalne linie naprowadzające dla osób niedowidzących - mówi rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.
 
Im bliżej otwarcia, tym więcej rodzi się pytań o dostępność przystanku dla podróżnych. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że całe przedsięwzięcie miało być łączonym projektem kilku instytucji, wśród których kluczowa jest fundusz kapitałowy Octava, do którego należy teren wokół przystanku, gdzie miała powstać galeria handlowa i infrastruktura parkingowa wraz z drogami dojazdowymi. W szybkim zrealizowaniu tych planów przeszkodziła pandemia. Jak informuje wicedyrektor Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta, Bogusław Rogiński gmina ze swojej strony wykonała niezbędne prace na ul. Lubelskiej a na brakującym odcinku do przystanku kolejowego powstanie rozwiązanie tymczasowe.
 
- Na dziś wygląda to w ten sposób, że jest rondo na ul. Lubelskiej, które będzie miało połączenie z taki małym rondem tymczasowym w okolicach dworca, gdzie będą mogły zawracać autobusy i samochody osobowe. Ma być parking dla samochodów osobowych i stanowiska dla autobusów. Będzie też dojazd od strony ul. Mazowieckiej - zapowiada Bogusław Rogiński.
 
Obecnie trwa ustalanie nowego rozkładu autobusów komunikacji publicznej. Jest to o tyle trudne, że na ul. Kolejowej toczą się prace związane z Obwodnicą Zachodnią, więc wszystkie rozwiązanie planowane są jako tymczasowe. Prawdopodobnie na początku jedyną linią dojeżdżającą pod sam przystanek kolejowy będzie "18".
 
Z obecnego rozkładu jazdy pociągów można wyczytać, że pierwszym pociągiem, który odjedzie z nowego przystanku będzie pojazd Kolei Dolnośląskich, jadący w kierunku Wrocławia 13.12 o godzinie 3:42 w nocy. Rozkład ten jeszcze może ulec zmianie ale wskazuje, że na początku tylko pociągi Kolei Dolnośląskich będą zatrzymywać się na tym przystanku. Obsługiwać będą wszystkie najważniejsze kierunki podróży, zarówno do Wrocławia jak i Jeleniej Góry oraz do Kłodzka.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno