Projekt Moja i twoja historia – ocalić od zapomnienia
Jak pomóc seniorom? Kontynuowany jest projekt „Moja i twoja historia – ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych. Ma on na celu też stworzenie i poprawę warunków do integracji.
Projekt kierowany jest do osób zamieszkujących 2 powiaty: świdnicki i wałbrzyski.
 
Tworzone są warunki do 
- integracji wewnątrzpokoleniowej poprzez rozszerzenie i intensywną działalność
seniorów wolontariuszy na rzecz Seniorów IV wieku  - 
nawiązanie współpracy formalnej z nowo powstałym Domem Senior+ w Wałbrzychu
- aktywizacji społecznej, edukacji Seniora i rozwijania pasji
 
To też utworzenie wolontariatu i działania na rzecz Seniorów z Dziennego Domu Pobytu Senior + na Podgórzu. Organizowanie wydarzeń dla seniorów.  Dotyczą one rożnej tematyki ich interesującej  : świąt, wydarzeń okolicznościowych, tradycji, świąt narodowych, zdrowia, urody, aktywności, sztuki i kultury oraz podróży. Seniorzy przygotują w grupach odpowiednie scenariusze spotkań, materiały, pomoce. Każde spotkanie przewidziane jest na około 4 godz.
 
- Musieliśmy dzienne domy zamknąć. Niestety seniorzy nie mogą przychodzić na nasze wspólne zajęcia, które się odbywały. Rozpoczęliśmy dopiero współpracę z Fundacją św. Jadwigi. Ponieważ nie chcemy, aby nasi seniorzy pozostali sami - nasi pracownicy objęli opieką domową wszystkich naszych seniorów. Mają robione zakupy, rozmawia się z nimi. Pomagam w każdym zakresie. - mówi Dorota Zarzycka z DPS Wałbrzych.
 
- Udało nam się po tym zamknięciu pandemicznym spotkać. Wolontariusze i seniorzy z projektu, odbyli wizytę w domu seniora. Nasze spotkania, zaplanowane jako cykliczne – miały być przestrzenią i możliwością, by w tym wieku robić coś, co jest praktycznie niemożliwe – poznać, poszerzyć swój krąg znajomych. 14 seniorów z domu seniora miało spotkać 14 wolontariuszy z projektu. - mówi Alicja Przepiórska Ułaszewska, autorka i koordynatorka projektu „Moja i twoja historia – ocalić od zapomnienia” 
 
Działa specjalny numer telefonu senioralnego - 746 609 609
 
- Niestety, jest pandemia. Zmuszeni jesteśmy się dystansować i przez to, zupełnie nowego wymiaru nabiera kontakt z seniorami, którzy zostali w domu. Wałbrzyski telefon senioralna jest nadal czynny . Jesteśmy tam po to, by być z ludźmi. Rozmawiać z nimi - mimo tego, iz wszystkim jest bardzo ciężko. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno