Projekt muralu jest plagiatem? Autor zdjęcia nie wyraził zgody na jego wykorzystanie

Wciąż nie wiadomo, jaka jest opinia prawna na temat pracy, która zdobyła większość głosów internautów w konkursie na mural i są podejrzenia, że jest plagiatem. Głos za to zabrał fotograf, który jest autorem zdjęcia, które mogło być „inspiracją”. Poinformowała nas o tym jedna z czytelniczek, która jest z nim w kontakcie. 

Autor zdjęcia (Earl Dotter) , na którym widnieje amerykański górnik - Lee Hipshire,  podkreśla, że autor projektu muralu nie zapytał go o zgodę. Zamierza również spytać się o zdanie, syna górnika, uwiecznionego na zdjęciu. 
 
Tekst oryginalny. 
 
I was not contacted by this mural project artist for permission to use my photograph taken in 1976 of West Virginia Coal Miner, Lee Hipshire.  Lee died of black lung disease many years ago at age 57.  While I can not understand the TV clip reporter speaking in the Polish Language, I see the misuse of this same photo by the Russian Internet Research Agency to support the Trump-Pence their US Presidential Election campaign used in that TV clip you sent to me.  
 
I remain in contact with the Hipshire family through Lee's son, Ronnie, also a coal miner, now a recently retired United Mine Workers Union member.  I feel it is important for Ronnie Hipshire to say what he also thinks of this use of his father's image in this Polish Mining Community's mural b y the artist without permission from me.  So I have copied Ronnie Hipshire about this additional misuse by the mural artist so he can tell you directly in an email what his feelings are. 
 

Przypomnijmy, że początkowo na konkurs wpłynęło 9 prac. Członkowie komisji głosowali na swój typ. Wszystko wskazuje na to, że nikt nie zwerfyfikował, czy prace są w pełni autorskie. Nam odnalezienie prac, które służyły za wzór do zwycięskiego projektu, zajęło dosłownie kilka minut. 


Dolna część projektu jest ewidentnie inspirowana zdjęciem z 1978 roku, autorstwa Louisa Stettnera. Górna część ma identyczne elementy jak fotografia Earla Dottera  przedstawiająca amerykańskiego górnika o naziwsku Hipshire.  Zdjęcie już wcześniej było tematem sporu. Wykorzystano je na plakacie Górnicy dla Trumpa. Nie spodobało się to synowi górnika. 

 

Zwróćcie uwagę na szczegóły

 

 
Zdjęcie w tle pochodzi z portalu polska-org.pl
 
 
Tak głosowali internauci
 
 
Obecnie miasto czeka na opinię prawną, która ma potwierdzić lub zanegować plagiat. 

W skład komisji wchodzą
Piotr Micek - Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych – Przewodniczący Komisji
dr Sylwia Bielawska - Zastępca Prezydenta
dr hab. Jacek Jarczewski, prof. Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Jan Jędrasik - Dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Sebastian Majewski - Zastępca Dyrektora Teatru Dramatycznego
Justyna Pichowicz - Kierownik Biura Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego UM w Wałbrzychu
Janusz Jędrzejec - Plastyk Miejski
 
A wy? Co o tym myślicie?
 
red
foto: fb/  www.earldotter.com
redakcja@walbrzych24.com

 

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno