Jutro na Placu Magistrackim pojawią się smogowe płuca

Na Placu Magistrackim zainstalowane zostaną  gigantyczne smogowe płuca. Instalacja ta to dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału,  który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka.

Dzięki trwającemu 2 tygodnie eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Płuca wyposażone są też w miernik pokazujący na bieżąco jakość powietrza, którą można też obserwować w internecie. Dodatkowo Dolnośląski Alarm Smogowy po raz pierwszy w regionie uruchomi mobilny pomiar smogu – przy użyciu ekologicznego auta wyposażonego w profesjonalny pyłomierz. Akcja pozwoli zeskanować rejony miasta szczególnie narażone na smog - w wyniku czego powstanie mapa zanieczyszczenia powietrza.
 
Instalacja olbrzymich płuc, które dzięki umieszczonym wewnątrz urządzeniom pomiarowym pomogą zbadać jakość otaczającego ich powietrza trafi na 14 dni do centrum Wałbrzycha. Dodatkowo w Wałbrzychu działać będzie  mobilny punkt pomiarowy. Dzięki niemu poznamy skalę zanieczyszczenia powietrza w różnych miejscach miasta i okolic, które pozwolą stworzyć mapę jakości powietrza na tym terenie.
 
Inicjatywa realizowana jest Instytut Rozwoju Terytorialnego wspólnie z Fundacją Ekorozwoju, Polskim Alarmem Smogowym i Miastem Wałbrzychem.
 
info: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
foto: smoglab.pl
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno