Płuca smogowe zmierzą poziom zanieczyszczenia powietrza w Wałbrzychu

Na Placu Magistrackim instalowane są gigantyczne smogowe płuca. Instalacja ta to dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału,  który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. 

- Dzisiaj w ramach kampanii „Wybierz czyste zasady” jesteśmy w Wałbrzychu. Przyjechaliśmy z Jeleniej Góry, gdzie płuca smogowe stały przez dwa tygodnie. Zaczerniły się nam mocno. Te płuca pojawiają się na Placu Magistrackim po to, by sprawdzić, jaka jest jakość powietrza w centrum miasta. Będziemy pokazywali na wyświetlaczu stężenie pyłów zawieszonych. Będzie też to można obserwować w internecie. - mówi Krzysztof Smoliński z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. 
 
Skąd pomysł na tego typu instalację?
 
- Płuca smogowe, to wynalazek indyjski. W Chinach, w Indiach, w Bangladeszu również jest problem smogu. Skopiowaliśmy ten pomysł. Polega to na tym, że mamy wentylatory i szkielet metalowy, na którym zostanie zainstalowana substancja filtrująca (podobna jak w maskach smogowych).  Zobaczymy, ile nam tego smogu odfiltrują. Będziemy chcieli to w obrazowy sposób pokazać. Część osób, nie uświadamia sobie problemu. - mówi Krzysztof Smoliński z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
 
Dzięki trwającemu 2 tygodnie eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Płuca wyposażone są też w miernik pokazujący na bieżąco jakość powietrza, którą można też obserwować w internecie. 
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno