Zgaszą światła w ramach protestu

We wtorek między 17:00, a 18:00 samorządy w ramach protestu przeciwko ustawie,  która ograniczy pieniądze dla lokalnych samorządów,  i zawetowaniu budżetu unijnego przez Polski rząd ,zgaszą światło w niektórych miejscach. Do akcji dołączył Wałbrzych, Głuszyca i Świdnica.

Samorządowcy podkreślają, że bez pieniędzy nie będą w stanie funkcjonować.  Ustawa ma ograniczyć wpływ pieniędzy do samorządów z  podatków - PIT i CIT. Ustawa jest procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu. 
 
Samorządowcy żądają przerwania przez Parlament RP procesu legislacyjnego , jednocześnie oczekują od premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu  inicjatywy ustawodawczej złożonej przez Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”. 
 
Samorządowcy wystosowali oświadczenie, w którym piszą:
 
- Z całą mocą stwierdzamy, że społeczności samorządowe, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej
 
jak dodają samorządowcy w oświadczeniu. 
 
- Obecnie na brak stabilności dochodów samorządów lokalnych, nakłada się zagrożenie pozbawienia mieszkańców środków budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. W ciągu ostatnich dekad środki pomocowe z UE, były dla naszego kraju swego rodzaju kroplówką, która dawała życie a jednocześnie w spektakularny sposób zmieniła poziom i jakość tego życia.  W ostatnich dniach polski Rząd uprawia hazard negocjacyjny zapowiadając wetowanie budżetu i Funduszu Odbudowy UE. Wygląda to jak próba wyrwania sobie samemu tej kroplówki i wyrzucenie jej do kosza.  A to właśnie dostęp do wielkich środków finansowych na stałe zmienił polskie wsie i miasta, zapewniając środki na budowę dróg, kanalizacji, oczyszczalni, obiektów sportowych i szpitalnych, finansując programy dla seniorów, młodzieży i kultury oraz sportu. Uwzględniając stan naszego państwa i sytuację światową, tylko dalsza możliwość korzystania ze wspólnotowych środków finansowych UE w kolejnych latach, może zapewnić uruchamianie lokalnych, wciąż jeszcze nie dość wykorzystanych potencjałów. 
 
W Wałbrzychu światło zostanie wyłączone na  Zamku Książ, Starej Kopalni, ratuszu, Placu Magistrackim, Rynku, Muzeum, obiektach sakralnych, zabytkach. Nie zdecydowano się na wyłączenie oświetlenia ulicznego, w trosce o kierowców i pieszych. 
 
W Świdnicy światło zostanie wyłączone na ścieżkach, po których poruszają się mieszkańcy między dzielnicami. Światła wygaszone zostaną na godzinę. 
 
W Głuszycy światło zostanie wyłączone w parkach i na Centrum Przesiadkowym 
 
- Chcemy pokazać nasze stanowisko i brak zgody, na ustawowe, systematyczne, metodyczne, pozbawianie samorządu podmiotowości finansowej. Wiemy, że są dalsze plany w tym zakresie, które czynią nas – samorządowców bezwolnymi. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
- Kiedy mówimy, że zabierane są pieniądze samorządom – to nie znaczy, że są one zabierane prezydentowi Szełemejowi, burmistrzowi Głodowi, czy prezydent Słaniewskiej. One są zabierane wszystkim mieszkańcom. Wszyscy korzystamy z dobrodziejstw, jakie daje nam samorząd. To są przede wszystkim środki na bieżące utrzymanie miasta. Symboliczne wygaszanie świateł zorganizowaliśmy w taki sposób, aby nie narazić na jakiekolwiek niebezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i pieszych. - mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
 
- Już za chwilę, Głuszyca na stałe wyłączy światło, bo nie będzie jej stać, by opłacić rachunki. Sprzeciwiamy się temu, co się dzieje. Mówimy nie, bo tak dalej być nie może. Rok 2021 będzie trudny dla samorządów, ale będzie trudny przede wszystkim dla przedsiębiorców i naszych mieszkańców. - mówi burmistrz Głuszycy, Roman Głód.
 
 
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno