Menu

Od niedzieli pociągi będą zatrzymywać się na przystanku Wałbrzych Centrum

Od niedzieli podróżni na trasie Wrocław – Jelenia Góra będą mogli korzystać z nowego przystanku Wałbrzych Centrum. Zatrzywać się na nim będą  wszystkie pociągi regionalne. 
 
 
 
 
Od niedzieli pociągi będą zatrzymywać się na przystanku Wałbrzych Centrum
Podróżni na przystanku Wałbrzych Centrum będą mogli skorzystać z ponad 30 pociągów. Kilka minut zajmie połączenie z wałbrzyskimi stacjami: Wałbrzych Szczawienko, Miasto, Fabryczny i Wałbrzych Główny. Czas przejazdu z Wrocławia na perony Wałbrzycha Centrum zajmie ok. 1 godz.10 min., a z Jeleniej Góry ok.1 godz.
 
– Cieszę się, że od nowego rozkładu jest więcej miejsc, z których pasażerowie będą mogli korzystać z usług polskich kolei. –  mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Andrzej Bittel.
 
Peron nowego przystanku wyposażony jest w długa wiatę. Zamontowane są siedzenia oraz tzw. spoczniki do odpoczynku na stojąco. Orientację w podróży ułatwią tablice informacyjne i rozkłady jazdy. Obiekt jest oświetlony, zostały zamontowane ścieżki prowadzące oraz balustrady odgradzające.
 
Drugi peron na przystanku Wałbrzych Centrum dodatkowo ułatwi obsługę w I kwartale 2021 r. Ze względu na trudne warunki terenowe – występujące z obu stron skarpy oraz dużą różnicę poziomów, sięgającą nawet do 5,0 m – platformy peronów zostały posadowione na żelbetowych palach (po 177 sztuk pali  pod każdy peron, o przekroju 52 cm). Budowa nowego przystanku prowadzona była przy utrzymaniu przejezdności linii w kierunku Jeleniej Góry i Wałbrzycha Miasto.
 
Budowa przystanku Wałbrzych Centrum realizowana jest w ramach jednego projektu, obejmującego również przebudowę stacji Świebodzice i Wałbrzych Szczawienko. Wartość tego projektu, finansowanego ze środków budżetowych, wynosi prawie 85 mln zł (netto).
 
Na stacji Świebodzice podróżni od ponad roku korzystają z efektów przebudowy. Perony mają wiaty i ławki oraz są dostępne dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zachowano historyczny charakter kompleksu stacyjnego. Przebudowany układ torów oraz perony zostały dostosowane do lepszej obsługi pociągów – szczególnie pociągów dalekobieżnych.
 

Na stacji Wałbrzych Szczawienko zostały przebudowane dwa perony. Stacja została wyposażona w nowe urządzenia sterowania ruchem. Przebudowane tory i wymieniana sieć trakcyjna umożliwiają jazdę pociągów z prędkością do 100 km/h. Modernizacja stacji objęła też dwa pobliskie wiadukty i most nad rzeką Pełcznicą.

 

 

Od niedzieli, 13 grudnia wchodzi w życie nowy, roczny rozkład jazdy Kolei Dolnośląskich. Najważniejsze zmiany dotyczą pojawienia się 20 nowych, kolejowych przystanków na żądanie oraz zwiększenia liczby pociągów przyspieszonych i ekspresów regionalnych.

 

W nowym rozkładzie jazdy utrzymana została dotychczasowa siatka i harmonogram połączeń. Dodatkowo pojawi się kilkadziesiąt nowych, w tym pociągi przyspieszone i ekspresy regionalne, a część relacji zostanie wydłużonych. 
 
– Wiemy jak ważny jest transport kolejowy dla mieszkańców regionu oraz jakim zaufaniem obdarzają nas Dolnoślązacy, dlatego stale pracujemy nad podnoszeniem atrakcyjności naszej oferty. Wraz z nowym rozkładem wychodzimy więc z kolejnymi dobrymi propozycjami – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
 
Więcej połączeń
 
Na tory wyjedzie więcej pociągów Kolei Dolnośląskich.
 
 
Dzięki zmianom na trasy wyjedzie 28 nowych pociągów dolnośląskiego przewoźnika, z czego na odcinkach Wrocław – Legnica oraz Węgliniec – Zgorzelec przybędą po dwie pary. Na pasażerów czekają też dwa nowe przystanki: Bielawa Centralna oraz Wałbrzych Centrum.
 
– Rozbudowa komunikacji lokalnej i regionalnej to dla nas priorytet. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z Kolejami Dolnośląskimi wypracowaliśmy ciekawą siatkę połączeń, w której znalazły się nowe połączenia oraz nowe pociągi przyspieszone i ekspresowe – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za rozwój kolei w regionie. 
 
Szybsze pociągi regionalne
 
Więcej będzie też pociągów przyspieszonych i ekspresów regionalnych, które połączą największe miasta Dolnego Śląska. Na trasy wyjedzie, aż 12 takich pociągów, po sześć w każdej z kategorii. Dzięki temu podróż między Wrocławiem a głównymi ośrodkami województwa się skróci, np. czas przejazdu do Legnicy będzie wynosił od 37 minut, do Bolesławca od godziny, a Lubina czy Świdnicy – 55 minut, do Wałbrzycha będzie można dojechać w 51 minut, do Milicza w godzinę i osiem minut a do Zgorzelca w niewiele ponad półtorej godziny.
 
Wszystkie pociągi zyskały wyjątkowe nazwy nawiązujące do charakterystycznych miejsc regionu, symboli miast, które łączą ale też ważnych dla historii Dolnego Śląska osób. Malachit z Wrocławia do Lubina, Bystrzyca z Kudowy Zdroju do Wrocławia, Błędne Skały z Wrocławia do Kudowy Zdroju, Szczupak z Milicza do Wrocławia, Karaś z Milicza do Wrocławia, Barycz z Wrocławia do Krotoszyna – to pełny zestaw połączeń przyspieszonych. Ekspresy regionalnych KD Sprinter, których aż sześć wyjedzie na trasy to: KD Sprinter Nysa z Wrocławia do Zgorzelca, ze Zgorzelca do Wrocławia - KD Sprinter Łużyce, z Lubina do Wrocławia - KD Sprinter Jerzy Wilhelm, z Głogowa do Wrocławia - KD Sprinter Chalkozyn, z Wrocławia do Wałbrzycha - KD Sprinter Chełmiec, z Kudowy Zdroju do Wrocławia - KD Sprinter Szczeliniec.
 
Nowe przystanki na żądanie
 
Od grudniowego rozkładu jazdy na Dolnym Śląsku będą działać w sumie 22 przystanki na żądanie. Wszystkie zostaną oznaczone specjalnymi piktogramami. Do Krzyżowej i Nowej Wsi Legnickiej dołączą: Bierkowice, Błażkowa, Bolesławice Świdnickie, Gorzuchów Kłodzki, Górzyniec, Jedlina Górna, Kłodzko Książek, Kłodzko Zagórze, Kulin Kłodzki, Kwieciszowice, Lewin Kłodzki, Młyńsko, Nowa Ruda Przedmieście, Nowa Ruda Zdrojowisko, Stary Wielisław, Studzianka, Suszka, Ubocze, Unisław Śląski oraz Wierzchowice.
 
Koleje Dolnośląskie jako pierwsze w kraju wprowadziły taką dogodność. Od grudnia część pojazdów będzie już wyposażona w specjalny system powiadamiania o zamiarze skorzystania z przystanku. W pociągach jeszcze niewyposażonych w przyciski wystarczy poinformować obsługę, że chcemy wysiąść. Natomiast jeśli pasażer będzie chciał zatrzymać skład, będąc na peronie, musi stanąć w takim miejscu, by widział go maszynista.
 
red/adm
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Przemek giren (14 grudnia 2020 8:23)
Projekt radnych po podstawówce
turysta (12 grudnia 2020 17:26)
Fajne te centrum przesiadkowe, takie nie za ładne jak Wałbrzych. Wpasowało się idealnie.
inż. A. Partacz (12 grudnia 2020 17:13)
Cytuję użytkownika: Dwa oblicza
A jak z dojazdem ? Jest parking? Czy wielkie gówno. Kolej się wywiązała miesiąc przed terminem.Jak to wygląda z drugiej strony szyn? Proszę o informację.
Buaha ha. Kolej spóźniła się o rok. O 13.00 było tu tak: https://m.youtube.com/watch?v=cPUwuK1MKdE
Anticovid (12 grudnia 2020 17:12)
Przystanek widmo :D
Anticovid (12 grudnia 2020 17:10)
Przystanek widmo :D
Wyzwalacz (12 grudnia 2020 17:03)
Cytuję użytkownika: Dwa oblicza
A jak z dojazdem ? Jest parking? Czy wielkie gówno. Kolej się wywiązała miesiąc przed terminem.Jak to wygląda z drugiej strony szyn? Proszę o informację.
To PiSowski trollu jedź i zobacz, a później się pytaj. wyPiSda...j
Dwa oblicza (12 grudnia 2020 16:54)
A jak z dojazdem ? Jest parking? Czy wielkie gówno. Kolej się wywiązała miesiąc przed terminem.Jak to wygląda z drugiej strony szyn? Proszę o informację.
tk 48 (12 grudnia 2020 13:52)
No i super mozna sxybko sie przemieszczac w obrebie miasta szybko ekologicznie koszt 4 zl w lato klima pelna wygoda

Dodaj komentarz

Centrum Przesiadkowe - ruch ze strony właściciela terenu

Jutro przyjedzie tu pierwszy pociąg

Partia Razem o braku PKS -u: kupić teren i wybudować dworzec

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij