Walka o Dom Zdrojowy w Jedlinie - czy to już koniec uzdrowiska?

Gmina Jedlina-Zdrój chce przejąć uzdrowisko w swoim mieście, ale Zarząd Województwa Dolnośląskiego nie odpowiada na pisma Gminy.  Tymczasem Uzdrowisko Szczawno-Jedlina wywozi już z Domu Zdrojowego meble.

Spółka Uzdrowisko Szczawno-Jedlina chce wydzierżawić Dom Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju, potencjalny najemca mógłby tam prowadzić działalność leczniczą, choć niekoniecznie uzdrowiskową.
 
- To naszym zdaniem jest niedopuszczalne, ponieważ funkcję medyczną można realizować w każdej innej miejscowości, czy to w Głuszycy czy w Walimiu ale nie można tam realizować lecznictwa uzdrowiskowego. Z tym domem powiązana jest pijalnia wód, zbudowana przez samorząd oraz parki i szlaki uzdrowiskowe - mówi burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel.
 
 
 
;
 
Spore obawy mają także mieszkańcy i przedsiębiorcy prowadzący działalność w obrębie Placu Zdrojowego.
 
- Takie sklepiki jak mój chcą żyć z klienta turystycznego, takiego który przyjedzie z zewnątrz. Ja sprzedaje drobne pamiątki, upominki, magnesy i niczego z tych rzeczy nie sprzedałem w ciągu czterech tygodni. Nie jestem w stanie wyżyć z klientów z samej Jedliny. Jeśli zabierze się nam klientów spoza miasta to nic się tutaj nie utrzyma. Jedyne co będzie mogło tu funkcjonować to chyba tylko sklepy monopolowe - żali się Piotr Zawistowski, prowadzący sklep przy Placu Zdrojowym.
 
 
Gmina jest gotowa przejąć jedlińską część uzdrowiska i poprowadzić ją samodzielnie ale na to wymagana jest zgoda właściciela oraz wydzielenie części spółki i przekazanie samorządowi.
 
- Nasza oferta skierowana do zarządu województwa czeka już od 15 dni. Oczekujemy rozmowy i jest to przedziwna sytuacja, że my samorządowcy nie możemy się dogadać - mówi Leszek Orpel.
 
- Wystąpimy  z apelem do przedstawicieli Sejmiku, do radnych aby poprosili przewodniczącego Sejmiku o zwołanie sesji nadzwyczajnej celem omówienia tej sytuacji braku jakiejkolwiek współpracy na szczeblu samorządu - dodaje Marek Resiak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jedliny-Zdroju.
 
 
Burmistrza i mieszkańców mocno niepokoi fakt, że zanim jakiekolwiek decyzje o dzierżawie czy przekazaniu obiektu zostały podjęte, spółka rozpoczęła opróżnianie Domu Zdrojowego i wywóz części mebli. O tym, jak do tego wszystkiego odnosi się prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina dowiecie się w programie Gość Dnia Telewizji Wałbrzych
- oglądaj - KLIKNIJ TUTAJ
.
 

plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno