Jak powstaje History Hiking? Spytaliśmy twórców

Kanał History Hiking ma już prawie 150 tysięcy subskrypcji na youtube. Twórcami programu są badacz historii Łukasz Kazek i dziennikarz i reżyser, Mateusz Kudła.

Twórcy otrzymali niedawno nagrodę BohaterON
 

To wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną.  Nagroda nazywana jest Oscarem Historycznym w Polsce.  
 
Spytaliśmy twórców jak powstają kolejne odcinki.
 
- Od samego początku, założyliśmy sobie z Łukaszem, że chcemy, by jakość tych odcinków była co najmniej taka, jak jakość telewizyjnych produkcji. Obaj mamy doświadczenie telewizyjne. Współpracujemy z fantastycznym operatorem Łukaszem Herodem i dźwiękowcem, Krzysztofem Bąkiem, którzy również są z branży. Wspólnie staramy się stworzyć coś, co mogłoby spokojnie znaleźć się na antenie dużych telewizji. Zresztą, mieliśmy różne propozycje, ale postanowiliśmy działać sami. - mówi reżyser, Mateusz Kudła.
 
Każdy odcinek, to mnóstwo pracy. Najpierw musi powstać koncepcja, research. Łukasz Kazek musi dogłębnie zbadać temat, a same zdjęcia często powstają do kilku odcinków jednocześnie.  Łącznie trwa to kilka dni (na jeden odcinek). 
 
Kanał nie mógłby funkcjonować, gdyby nie widzowie, którzy wspierają finansowo produkcję. 
 
- Mamy ponad 400 patronów, którzy na różnych progach, wspierają nas regularnie. Mamy sponsorów, którzy pojawiają się coraz częściej. Dzięki ich wsparciu, możemy udostępniać nasz kanał dla każdego. Każdy może go oglądać za darmo. - mówi reżyser, Mateusz Kudła.
 
Twórcy nie wykluczają emisji dłuższych odcinków. 
 
- Na pewno będziemy wypuszczać dłuższe odcinki. Natomiast, w tym momencie nie możemy sobie jeszcze na to pozwolić. To wszystko niestety kosztuje. Musimy wynająć duży samochód na sprzęt. Musimy opłacić paliwo, noclegi. To jest też kwestia czasu. Wszyscy mamy swoją pracę zawodową, życie prywatne. Na pewno będą, ale jeszcze nie teraz. - mówi reżyser, Mateusz Kudła.
 
Co najciekawszego wydarzyło się podczas realizacji History Hiking?
 
Realizowaliśmy odcinek o plądrowaniu niemieckich grobów. Proszę sobie wyobrazić, że kiedy realizowaliśmy ostatnią scenę – trafiliśmy na świeżo rozkopany grób. Wezwaliśmy od razu policję. Policja bardzo poważnie do tej sprawy podeszła. Zostaliśmy wszyscy przesłuchani. Nie wiem, czy uda się odnaleźć sprawcę. Mam nadzieję, że odstraszy to innych ludzi, którzy bezczeszczą takie miejsca.  - mówi reżyser, Mateusz Kudła.
 
A wam, który odcinek History Hiking podoba się najbardziej?
 
red
foto: yt
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno