Za pół roku popłynie woda z szybu 'Pokój'

W przyszłym roku mieszkańcy gmin na południe od Wałbrzycha a także południowych części naszego miasta będą korzystać z wody pozyskanej z dawnego szybu kopalnianego "Pokój" w Jedlinie-Zdroju.

To jedna z największych inwestycji Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji w ostatnich latach. Za około 16 milionów złotych powstanie nowe źródło, które dostarczać będzie około 10% wody, biorąc pod uwagę zużycie na terenie całego WZWiK.
 
 
Choć na co dzień tego nie odczuwamy bo woda w kranie jest dla nas rzeczą oczywistą ale Wałbrzyskie Wodociągi alarmują, że zasoby wodne dla naszego regionu drastycznie się kurczą i jeśli nie zainwestuje się w nowe źródła, mogą pojawić się problemy z dostawami wody.
 
 
Zanim miasto Wałbrzych uruchomi własną fabrykę wody pozyskiwanej ze źródeł kopalnianych, pilotażowy projekt już jest realizowany w Jedlinie Zdroju. Na dawnym szybie "Pokój" powstaje nowe źródło, które czerpać będzie wodę z kopalni oraz stacja uzdatniania, dzięki której będzie się ona nadawać do codziennego użytku.
 
 
Inwestycja jest obecnie ukończona w połowie. Jeszcze przed nadejściem zimy wykonawca planuje zakończyć budowę obiektów, by w kolejnych miesiącach rozpocząć ich wyposażanie w niezbędną technologię.
 
 
Uruchomienie źródła zaplanowano na połowę przyszłego roku. Woda z kopalni zasilać będzie przede wszystkim Jedlinę-Zdrój i Walim, zaspokajając w pełni potrzeby tych regionów. Skorzysta na tym także Głuszyca oraz wałbrzyskie dzielnice Poniatów i Rusinowa. Wydajność źródła oszacowano na 2,5 tys, metrów sześciennych na dobę.
 
 
plr
foto: użyczone/Wodociagi Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno