Za wąski chodnik zatrzyma budowę obwodnicy?

Wałbrzyski radny z Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Langer na tropie nieprawidłowości przy budowie Obwodnicy Zachodniej Wałbrzycha. Zdaniem radnego fragment chodnika przy ul. Łączyńskiego w Szczawnie-Zdroju powstał niezgodnie z prawem i jest za wąski. Czy zatrzyma to inwestycję wartą kilkaset milionów złotych?

Jak twierdzi Jerzy Langer, działa w imieniu mieszkańców Wałbrzycha i budynku przy ul. Łączyńskiego 36 w Szczawnie-Zdroju, który usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie drogi przebudowywanej na potrzeby Obwodnicy Zachodniej Wałbrzycha.
 
- Zwracali się do mnie mieszkańcy Podzamcza i tych obiektów ze sprawą, która moim zdaniem jest absurdalnie absurdalna. Przejście, które było wytyczane przy projektowaniu nowej drogi jest niezgodne z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej a konkretnie paragrafu 44. tego rozporządzenia, który w ustępie drugim mówi, że chodnik przylegający bezpośrednio do jezdni nie może być węższy niż 2 metry szerokości - twierdzi Jerzy Langer.
 
 
Sprawdziliśmy ten przepis i faktycznie jest tam mowa o wspomnianych przez radnego parametrach. Są jednak pewne wyjątki, o których jak się okazuje radny również wie.
 
- Tam są wyjątki. Wyjątkiem jest przebudowa i budowa i może to być ograniczone do 1,25 m. Nie wiem natomiast jak traktować ten wyjątek "w trakcie przebudowy" bo tu jest obecnie przebudowa, z tym że absurdalne jest to, że wytyczono jezdnię, mając jeszcze ogromny teren do zagospodarowania pomiędzy dwoma jezdniami - dodaje Jerzy Langer.
 
Jak się okazuje wysuwając poważne oskarżenia  o nieprawidłowości, Jerzy Langer nie posłużył się żadnymi ekspertyzami ani opiniami ekspertów a jedynie opiera się na własnej interpretacji przepisów. Zapytany przez dziennikarzy czy ma kwalifikacje do interpretowania zawiłych przepisów odpowiada:
 
- Nie ale umiem czytać.
 
 
Radny umie także sporządzać pisma i takowe wystosował do Prezydenta Miasta Wałbrzycha z prośbą o ustosunkowanie się do tej kwestii. Jak się jednak okazuje Prezydent Roman Szełemej nie jest właściwym adresatem. Inwestycję na terenie Szczawna-Zdroju nadzoruje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, dlatego my skierowaliśmy nasze pytania o domniemane nieprawidłowości do właściwej instytucji.
 
- Realizowany w ramach inwestycji chodnik dla pieszych przy ul. Łączyńskiego w Szczawnie-Zdroju jest zgodny z projektem budowlanym, który został zatwierdzony decyzją ZDRID, zezwalającą na realizację inwestycji drogowej oraz warunkami technicznymi i obowiązującymi przepisami prawa. Na etapie sporządzania projektu budowlanego Obwodnicy Wałbrzycha, a było to ponad 10 lat temu, projektant wysyłał do organów decyzyjnych opracowany projekt celem uzyskania opinii. Wszystkie wymagane opinie projektant uzyskał, inwestycja otrzymała decyzję ZRID i jest obecnie realizowana - tłumaczy Magdalena Szumiata z wydziału komunikacji GDDKiA, oddział we Wrocławiu.
 
Nie da się ukryć, że fragment chodnika o którym mowa nie będzie najbardziej komfortowym elementem trasy pieszej ale równocześnie nie zostały złamane żadne przepisy. Inwestycja zatem nie jest zagrożona, co więcej w omawianym miejscu wylany został już asfalt i zamontowane krawężniki. Docelowo mają się też pojawić bariery ochronne. Jerzy Langer mimo to domaga się ukarania odpowiedzialnych za błąd... którego nie ma.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno