Menu

35 lat po wybuchu metanu w KWK Wałbrzych

Skromniej niż w poprzednich latach, bez dzielenia się opłatkiem brać górnicza uczciła pamięć zmarłych w tragedii z 22.12.1985 roku.

35 lat po wybuchu metanu w KWK Wałbrzych
Przed laty obiecali sobie, że co roku będą się spotykać i wspominać tragedię z grudnia 1985 roku, gdy podczas wybuchu metanu pod ziemią zginęło 18 górników. W tym roku nie mogło być tradycyjnej uroczystości, więc w wąskim gronie zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem. Nawet po 35 latach, pamięć o tragicznych wydarzeniach jest dla nich niezwykle ważna.
 
- To jest historia pisana krwią górników od 500 lat na tych ziemiach. Mnóstwo nas tutaj odniosło rany lub zmarło a ta katastrofa była największą w powojennej historii Wałbrzycha. Ten dzień będę pamiętał do końca życia bo brałem udział w akcji ratowniczej. W tej chwili wszystko znów staje przed oczyma - mówi Andrzej Partyka, emerytowany ratownik górniczy.
 
Do wybuchu doszło 671 metrów pod ziemią około godziny 15:10. Życie straciło 18 górników w wieku od 18 do 42 lat.
 
 
- Jakoś godzinę później miałem już gońca w domu bo wzywali wszystkich ratowników na kopalnię i po kolei zastępami szliśmy na akcję. Sama akcja ratownicza nie była zbyt długa, trwała około dwóch dni. Bardzo długo trwało natomiast usuwanie skutków tego wybuchu. Tragiczna historia. W tym roku mamy pandemię i świąt praktycznie nie ma, tak samo 35 lat temu wyglądało to podobnie, to była jedna wielka żałoba - wspomina Andrzej Partyka.
 
Imiona i nazwiska zmarłych górników uwieczniono na pamiątkowej tablicy na cmentarzu komunalnym przy ul. Moniuszki.
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Mieszkaniec (23 grudnia 2020 10:44)
Cześć Ich Pamięci [*]

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   górnicy  |   górnictwo  |   wybuch  |   metan  |   tragedia  |   wspomnienia  |  

Barbórka: Karczma Piwna w Starej Kopalni

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij