Obrona Terytorialna zorganizowała akcję Łączymy na Święta

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowali akcję pt. „Łączymy na Święta”. Wyposażeni w tablety przez kilka dni odwiedzali szpitale i domy pomocy społecznej

Wszystko po to, by umożliwić kontakt z najbliższymi pacjentom, którzy z różnych powodów muszą spędzić Boże Narodzenie z dala od rodziny.

 

Najdalej powędrowwali  z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu aż do Nowej Zelandii, gdzie Pani Małgosia - pacjentka onkologii zobaczyła swoją córkę, zięcia i wnuczki. Było więc mnóstwo emocji i długo oczekiwanych, dobrych  przeżyć. I choć taki kontakt jest namiastką tego, czego chory człowiek najmocniej potrzebuje, to właśnie to jest zdaniem lekarzy najlepsze lekarstwo i najlepsza terapia. Bo wyzwala chęć do życia, walkę o siebie i swoje zdrowie.  

 

Żołnierze organizowali połączenia głównie osobom starszym i schorowanym, które zarówno z powodu choroby jak i braku umiejętności w obsługiwaniu sprzętu elektronicznego, nie poradziłyby sobie z obsługą tabletu. Bo właśnie tablety były głównym nośnikiem najpiękniejszego, bo rodzinnego obrazu.  
 
Kontakty z chorymi odbywały się w reżimie sanitarnym, a żołnierze uczestniczący w akcji byli odpowiednio zabezpieczeni i przygotowani do wykonania połączeń. Lista osób, które wirtualnie chciały się spotkać z bliskimi została wcześniej przygotowana. Jednego dnia żołnierze wykonali kilkanaście połączeń z rodzinami. Były to również kontakty z rodzinami z  Niemiec i Anglii, które na Święta, z powodu pandemii nie mogą wrócić do domów.
 
 
Ponieważ na oddziałach onkologicznych nie ma sprzętu elektronicznego, pacjentom, którzy Święta Bożego Narodzenia będą musieli spędzić w szpitalu, żołnierze dostarczyli odbiorniki telewizyjne i radia, aby umilić im ten pobyt w szpitalu i dać możliwość skupienia się na czymś innym niż tylko chorobie.  
 
 - W tej akcji żołnierze połączyli fantastyczny pomysł z ofiarną pomocą potrzebującym
– poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.  –  Dzięki tej akcji przed świętami Bożego Narodzenia każdy będzie mógł porozmawiać ze swoimi bliskimi. To jest bezcenne. Święta Bożego Narodzenia charakteryzują się tym, że są świętami, kiedy czerpiemy radość z kontaktu z drugim człowiekiem. Niestety z uwagi na epidemię nie może dochodzić do bezpośrednich kontaktów, ale przy wykorzystana nowoczesnej techniki żołnierze WOT taką formę pomocy oferują. Zachęcam, żeby skorzystać, żeby nikt nie czuł się osamotniony– mówił minister obrony narodowej.
 
red
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno