Menu

W Sylwestra bez godziny policyjnej, ale... mogą być mandaty

W sylwestra nie ma "żadnej godziny policyjnej", ale "ograniczenia przemieszczania się" – mówił  minister zdrowia Adam Niedzielski. Ostrzegał jednak przed mandatami za "czynności nadmiarowe" i przed wnioskami policji o "postępowanie administracyjne" zagrożone karą do 30 tys. zł.
 
W Sylwestra bez godziny policyjnej, ale... mogą być mandaty
W niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapewnił, że rząd nie wprowadza w sylwestra godziny policyjnej. Tymczasem zgodnie z rozporządzeniem rządu od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.
 
Szef Ministerstwa Zdrowia, Adam Niedzielski pytany w Radiu Zet, czy w związku z tym w Sylwestra jest godzina policyjna, czy też jej nie ma, odparł: "Nie ma żadnej godziny policyjnej, bo to jest sformułowanie, które na poziomie formalnym nie istnieje". "Mamy ograniczenia przemieszczania się. One są uregulowane w rozporządzeniu epidemicznym".
 
Na uwagę, że w rozporządzeniu jest zapisany "zakaz przemieszczania się" w konkretnych godzinach, a szef rządu tłumaczył, że "to nie jest nakaz, tylko apel z jego strony", minister zdrowia odparł: "Znaczy, to jest przepis, to jest regulacja, która znajduje się w rozporządzeniu".
 
"Bardzo często w tych dyskusjach wszyscy mówią, a nie za bardzo odwołują się do konkretnych przepisów. Mamy artykuł 52 konstytucji, który dotyczy ograniczeń w przemieszczaniu się, i w którym jednoznacznie jest powiedziane, że te dwie wolności – pierwsza, która dotyczy osiedlania się, a druga przemieszczania – muszą być uregulowane ustawą. Nie wskazują wcale ustawy o stanie wyjątkowym. O poziom niżej mamy ustawę o zwalczaniu i zapobieganiu chorobom zakaźnym. Artykuł 46 tej ustawy wskazuje bardzo wyraźnie, że minister zdrowia w rozporządzeniu epidemicznym może wprowadzić ograniczenia w poruszaniu się" – przekonywał.
 
Na uwagę, że "na pewno pan premier się pomylił", Niedzielski zaprzeczył. "Pan premier skorygował niesłuszną i niewskazaną w tej sytuacji godzinę policyjną" – ocenił. Jak dodał, "oprócz przepisów, również apelujemy, ja również do tego apelu (premiera) się przyłączam".
 
"Bo proszę pamiętać, że to nie są przepisy, które mają powodować dolegliwości, tylko to są przepisy, które mają chronić nasze życie i zdrowie" – oświadczył.
 
Dopytywany, czy "walka z epidemią uprawnia rząd do stanowienia złego prawa", na co zwracali uwagę konstytucjonaliści w odniesieniu do wprowadzanego rozporządzeniem zakazu przemieszczania się np. w Sylwestra, minister zapewnił: "Działamy w ramach prawa".
 
"Mamy konstytucję artykuł 52, które właśnie wprowadza możliwość ograniczenia tej swobody poruszania się ustawą. Ustawa o zwalczaniu i zapobieganiu chorobom zakaźnym ma artykuł 46, do którego państwa odsyłam. A następnie rozporządzenie takie przepisy zawiera" – wyjaśnił.
 
 
Pytany, czy w takim razie będą mandaty, gdy ktoś w sylwestra wyjdzie na zewnątrz, Niedzielski odpowiedział twierdząco.
 
"Tak. Będą mandaty, a co więcej, policja po każdej takiej interwencji może sporządzić wniosek o postępowanie administracyjne, który jest prowadzone przez głównego inspektora, czy w ogóle przez inspektoraty sanitarne" – ostrzegał.
 
Zwrócił przy tym uwagę, że w postępowaniu administracyjnym, wygląda to tak, że "jest wymierzona kara w wysokości do 30 tys. zł i ona w ciągu siedmiu dni jest egzekwowana z konta, a dopiero potem przysługuje możliwość odwołania się do sądu administracyjnego".
 
Po uwadze, że w określonych w rozporządzeniu godzinach "nie można się przemieszczać, z wyjątkiem wykonywania czynności służbowych, zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej", a także z wyjątkiem "zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego", minister został zapytany, co można robić na dworze w sylwestra właśnie w tych godzinach, aby wiązało się to z "bieżącymi sprawami życia codziennego".
 
"Oczywiście do tej części odnosi się apel, który formułował pan premier, i który ja również formułuję, żeby nie nadużywać tego. Ta furtka została zdefiniowana również po to, żeby nie uniemożliwić (załatwiania) różnych ważnych spraw, które trudno jest wszystkie przewidzieć na poziomie pisania aktu prawnego tak ogólnego" – przekonywał.
 
Po uwadze, że "policja może uznaniowo wręczyć komuś mandat, bo uzna, że nie dotyczy to zaspokajania spraw bieżących", minister został zapytany, czy osoba, która wyjdzie na spacer z psem w sylwestra zostanie ukarana mandatem.
 
Niedzielski zaprzeczył. "Nie, nie zostanie ukarana mandatem, chyba że będzie to jakaś czynność nadmiarowa, którą osoba oceniająca sytuację tak oceni". W odpowiedzi na pytanie, "co to jest czynność nadmiarowa", szef MZ odparł: "Moja inwencja nie jest aż tak duża, żeby wymyślić wszystkie możliwe sytuacje, z którymi można mieć do czynienia".
 
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Piotr (30 grudnia 2020 12:35)
Cytuję użytkownika: pawel
Ale głupki , co w sytuacji gdy ktoś jest mądrzejszy od Was i nie ma pieniedzy na koncie bankowym kontrolowanym przez polskie instytucje skarbowe ani UE bueheheheheeh .Tak , da się tak buehehehehehe
Głupek obraża ludzi.To tylko na tym portalu.Madrych w Wałbrzychu to ok15%
pawel (29 grudnia 2020 22:09)
Z tymi mandatami to jest jedynie próba wzbudzenia strachu przed represją karno-skarbową , czyli nic nie robiąc chcą osiągnąć swój cel zamierzony - bo paru idiotów zrobi szopkę telewizyjną i nastraszy a społeczeństwo wpadnie w popłoch i się zastosuje , identyczna sytuacja jak na Wielkanoc , że puścili parę radiowozów na miasto by samym pojawieniem się na ulicy służb mundurowych wzbudzić niepokój i strach. Nie pykło im wtedy , wiem z własnego doświadczenia i tym bardziej nie pyknie im teraz. Te medialne bzdury traktować nalezy jako folklor rozrywkowy.
pawel (29 grudnia 2020 21:59)
I teraz już powinniście zrozumieć czemu robią was w ch..a i mówią ze zaraza jest na bankontach i lepiej użyć karty debetowej czy kredytowej w trakcie np. zakupów , bo w ten sposób wmawiają ludziom że obrót gotówkowy jest niepotrzebny , a jakby się tak stało że będzie jedynie obrót wirtualnymi pieniędzmi z konta na konto , to wtedy mają nad wami służby totalitarne pełną kontrolę - nawet chleba nie kupicie w piekarni bo nie będzie drobniaków kiedy podpadniecie władzy.Jeden myk i blokada srodków na koncie.
Ksiegowy (29 grudnia 2020 21:57)
Zawsze też można przeprowadzić przewidziany prawem ,,audyt społeczny " funkcjonariuszy, bo przeważnie nie znają do końca prawa podczas procedury zwykłego legitymowania. Podczas czynności zażalenia u prokuratora są zawieszeni co powoduje wymierne straty finansowe.Jest sporo kruczkow które w razie upierdliwosci i nadgorliwosci można zastosować wobec funkcjonariuszy.
pawel (29 grudnia 2020 21:47)
Ale głupki , co w sytuacji gdy ktoś jest mądrzejszy od Was i nie ma pieniedzy na koncie bankowym kontrolowanym przez polskie instytucje skarbowe ani UE bueheheheheeh .Tak , da się tak buehehehehehe
PiSiory (29 grudnia 2020 19:46)
Raczej nie ma żadnego "ale". Najważniejsze zdrowy rozsądek, a PiSowski rząd niech do nowego roku się nie wypowiada, bo wstyd. Jak rydzyk z tymi co u niego byli na rocznicy radia Maryja dostaną mandaty to wtedy będzie jakieś "ale", a tak to ***** ***. Kto mi zabroni o 23.55 pójść na stację paliw po np. prezerwatywę, no nikt bo dla mnie jest to rzecz niezbędna do życia, bo może uda mi się poderwać super dziewczynę. O wychowaniu ze zwierzętami nie wspomnę.

Dodaj komentarz

Pijany sylwestrowy weekend za kółkiem: rekord to 3 promile

Sylwester w Książu ? Czemu nie...

Odpalasz petardy w Sylwestra? Pamiętaj o zwierzętach

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij