Przychodnia dla pacjentów po covidzie

Pacjenci, którzy przeszli covid-19 niejednokrotnie mierzą się z powikłaniami po chorobie. Dla nich uruchamia się specjalistyczne przychodnie, gdzie mogą uzyskać fachową pomoc. Jedna z takich przychodni działa już w Wałbrzychu.

Za uruchamianie przyszpitalnych przychodni odopowiada Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Powstają one przy szpitalach wojewódzkich.
 
- Wiemy, że problemy z covidem u wielu osób, któe przechodzą tę chorobę najciężej, nie kończą się w momencie wyjścia ze szpitala, czy uzyskania ujemnego wyniku. Wiemy, że skutki bywają długie i dotykają wielu obszarów. My otwieramy przy wielospecjalistycznych szpitalach poradnie, miejsca w których pacjenci mogą uzyskać kompleksowe wsparcie - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.
 
Przychodnią kierować będzie lekarz pulmonolog Barbara Frankowska.
 
- Fala wiosenna nie wiązała się z tak ciężkimi powikłaniami, dopiero to co zaczęło się dziać jesienią przeraziło wszystkich. Zmiany w płucach po covidzie są olbrzymie. Nawet jeśli pacjenci klinicznie dochodzą do siebie to zmiany w tomografie jeszcze się utrzymują. Chorzy bardzo powoli do siebie dochodzą, mają uczucie duszności, zmęczenia, zaburzenia koncentracji, co częściowo wynika z niedotlenienia - twierdzi Barbara Frankowska, pulmonolog i internista.
 
Przykłady z innych miast pokazują, że podobne przychodnie są niezwykle potrzebne bo krótko po uruchomieniu zapełniły się pacjentami.
 
- Żeby tego leczenia było jak najmniej, musi być profilaktyka, dlatego muszę nawiązać do tego, co dzieje się w mediach czy na forach społecznościowych, gdzie toczy się dyskusja ogólnonarodowa, która nie ma nic wspólnego z dyskusją naukową a przeradza się w pewien jarmark, który niestety kwestionuje konieczność szczepień. Chcemy pokazać, że gdyby akcja szczepień się udała i zaszczepiło się 70% społeczeństwa to nie będzie potrzeby otwierania kolejnych poradni, gdzie leczone będą powikłania po covidzie - dodaje Mirosław Lubiński, przewodniczący komisji polityki społecznej zdrowia i rodziny w sejmiku woj. dolnośląskiego.
 
Skierowanie do przychodni może wystawić lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz ze szpitala, gdzie przebywał pacjent.
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno