Ministerstwo Zdrowia będzie kontrolować punkty szczepień

Ministerstwo Zdrowia będzie kontrolować punkty szczepień. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski poinformował, że kontrola ma na celu zweryfikowanie zasadności ich wykonania.

Planujemy przeprowadzić kompleksowe kontrole punktów szczepień w całym kraju; szczególnie teraz, w tym pierwszym okresie 2021 r., kiedy dostawy szczepionek nie będą zaspokajały popytu, myślę, że takie kontrole staną się pewną regułą - powiedział w poniedziałek szef MZ Adam Niedzielski.
 
Niedzielski został zapytany na konferencji prasowej, czy poniedziałkowa kontrola NFZ w WUM będzie jedyną, czy planowane są podobne kontrole na terenie reszty kraju, skąd docierają sygnały o podobnych nadużyciach.
 
- Dzisiaj kontrolerzy udali się do jednostki przy WUM, ale zdradzę, ze planujemy takie kompleksowe kontrole przeprowadzić w całym kraju - oświadczył Niedzielski.
 
- Szczególnie teraz, w tym pierwszym okresie 2021 r., kiedy dostawy nie będą zaspokajały potrzeb, czy popytu na szczepienie, myślę, że takie kontrole staną się pewną regułą - dodał szef resortu zdrowia.
 
Dzisiaj o godz. 8 rano kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia weszli do jednostki, która wykonywała szczepienia na rzecz WUM; w tej chwili trwa kontrola - poinformował Adam Niedzielski.
 
Poinformował, że "kontrola ma na celu zweryfikowanie zasadności wykonania tych szczepień".
 
- Z jednej strony będziemy analizowali, już w tej chwili analizujemy, jaka była proporcja osób zaszczepionych spoza grupy medycznej, czyli personelu, czyli lekarzy, pielęgniarek, ale też personelu oczywiście niemedycznego, który jest zatrudniony w szpitalu - mówił Niedzielski.
 
Przekazał, że weryfikacji będzie podlegało także to, "kiedy były przygotowane skierowania na te szczepienia - czy one były robione z dużym wyprzedzeniem, czy one na przykład wyprzedziły to pismo, które było skierowane przez prezesa NFZ do szpitali, mówiące o tym, że w tym szczególnym okresie, okresie międzyświątecznym dopuszczamy możliwość, ale tutaj podkreślam, ta możliwość była bardzo wyraźnie sprecyzowana, szczepienia pracowników bądź pacjentów szpitala".
 
Podkreślam, bo mamy szczepienia, które są prowadzone właśnie w szpitalach węzłowych - zaznaczył Minister Zdrowia.
 
 
autorki: Monika Zdziera, Katarzyna Krzykowska
Polska Agencja Prasowa
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno