Zielona rewolucja, czyli jak żyć w stylu eko
Stale pogarszająca się kondycja środowiska naturalnego dla wielu z nas stanowi ogromne źródło niepokoju. Często zdarza się jednak, że choć chcielibyśmy dołączyć do zielonej rewolucji, to niestety nie wiemy, jak się za nią zabrać. Okazuje się, że aby wspomóc naszą planetę, wystarczy zmienić kilka codziennych zwyczajów. Jakich?
Zacznij od kuchni 
 
Ekologiczną rewolucję najlepiej zacząć od kuchni. Na co warto zwrócić uwagę? 
 
Zwyczaje żywieniowe
 
Produkcja mięsa i jego przetworów wiąże się z niezwykle wysoką emisją metanu, dwutlenku węgla oraz tlenku azotu, czyli gazów odpowiedzialnych za ocieplenie klimatu oraz pogarszającą się kondycję środowiska naturalnego. Nie chcąc przyczyniać się do tego procederu, warto rozważyć ograniczenie lub całkowitą rezygnację ze spożywania produktów mięsnych i zastąpić je lokalnie hodowanymi warzywami, zbożami oraz owocami.
 
Środki chemiczne
 
Najbardziej popularne środki chemiczne używane do mycia naczyń, wycierania blatów oraz czyszczenia kuchenek niezwykle negatywnie oddziałują  na ekosystem, w którym żyjemy. Aby poprawić nieco jego stan, zamiast kupować znane wszystkim produkty, zamieńmy je raczej na te oznaczone jako ekologiczne. Pamiętajmy, że choć ich zakup w supermarketach może okazać się wyzwaniem, to wiele sklepów internetowych specjalizuje się w sprzedaży detergentów przyjaznych dla środowiska.
 
Recycling
 
Dlaczego warto zainwestować w kilka dodatkowych kubłów na śmieci? Przede wszystkim dlatego, że prawidłowo przeprowadzany recycling przyczynia się do minimalizacji ilości odpadów zalegających na wysypiskach oraz znacząco zmniejsza zużycie energii potrzebnej do ich utylizacji.
 
Salon przyjazny środowisku 
 
Kolejnym miejscem, w którym możemy przeprowadzić zieloną rewolucję, jest salon. Jak się za nią zabrać? 
 
Ekologiczny remont salonu
 
Renowację w stylu eko rozpocznijmy od wyboru przyjaznych dla środowiska produktów chemicznych. Przed przystąpieniem do prac remontowych zainwestujmy w dobrej jakości farby ekologiczne (upewnijmy się, że w ich składzie nie znajdują się żadne substancje toksyczne) i unikajmy środków zawierających rozpuszczalnik, benzynę lakową oraz barwniki formaldehydowe.
 
Bezpieczny ogień
 
Choć cichy trzask ognia w salonie jest gwarantem przytulnej atmosfery, to regularne korzystanie z tradycyjnego kominka okazuje się po prostu nieekologiczne. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które z jednej strony zapewni nam kojący widok tańczących płomieni, a z drugiej nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko.
 
Jakie? Chodzi oczywiście o biokominki. Te nowoczesne urządzenia są wspaniałą alternatywą dla klasycznych palenisk i stanowią świetny sposób na ekologiczne rozgrzanie atmosfery w domu.
 
Wykorzystywane w nich paliwo jest produkowane na bazie alkoholu etylowego, który podczas spalania nie emituje żadnych substancji mogących przyczynić się do pogorszenia kondycji naszego środowiska.
 
Nie zapominajmy jednak, że biokominki to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników zielonego życia – tego rodzaju paleniska charakteryzują się niezwykle eleganckim designem i dlatego z pewnością pokochają je również wszyscy wielbiciele aranżacji wnętrz w stylu nowoczesnym, znajdziesz je tutaj
 
Oszczędzanie energii
 
Zmniejszenie zużycia energii ma ogromne znaczenie w walce z zanieczyszczeniem środowiska i dlatego instalując oświetlenie w domu, postarajmy się o energooszczędne żarówki. Szczególną uwagę zwróćmy na oświetlenie w salonie – to tutaj spędzamy najwięcej czasu i najczęściej zapalamy światło, które nierzadko pozostaje włączone nawet przez całą dobę.
 
red
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno