Menu

Pięć terminów, jedna decyzja, aby zostać dolnośląskim Terytorialsem

W 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zaplanowano pięć szkoleń podstawowych i wyrównawczych na rok 2021 dla ochotników, którzy chcą służyć Ojczyźnie i społeczeństwu w szeregach dolnośląskich Terytorialsów.
 
Pięć terminów, jedna decyzja, aby zostać dolnośląskim Terytorialsem
- Jest nas już ponad 700, a w tym roku planujemy powołać co najmniej drugie tyle. W 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zaplanowano pięć szkoleń podstawowych i wyrównawczych na rok 2021 dla ochotników, którzy chcą służyć Ojczyźnie i społeczeństwu w szeregach Terytorialsów.Wierzymy, że po tym jak w roku 2020, Polacy wysoko ocenili pracę terytorialsów w walce z Covidem, w tym roku powołania nowych żołnierzy będą tylko formalnością„ wyjaśnia płk. Artur Barański Dowódca 16 DBOT. „Już dziś otrzymujemy sygnały, że służba dla społeczeństwa jest tym, w co wierzy wielu młodych ludzi i w czym chcą się realizować. Jest to też świetny proces wychowawczy, uczący młodego człowieka szacunku i pokory - mówi  Dowódca dolnośląskich Terytorialsów.   
 
Szkolenia nowych ochotników w celu kontynuacji planu rozwoju formacji, odnowienie nawyków bojowych przez dotychczasowych żołnierzy oraz rozszerzenie kompetencji przeciwkryzysowych – to trzy główne obszary działalności szkoleniowej 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w 2021 roku. Jednym z głównych determinantów działalności szkoleniowej będzie zapewnienie bezpieczeństwa poprzez wzmożony reżim sanitarny ukierunkowany na ograniczanie ryzyka zachorowań. 
 
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie  lokalnej społeczności, dlatego żołnierze działają głównie w środowiskach jakie znają, które są im najbliższe. A zadań jest dużo i dotyczą wielu obszarów codziennego życia. Główne to nadal wspieranie i opieka nad  osobami samotnymi oraz kombatantami, którzy potrzebują pomocy. Ponadto Terytorialsi zaangażowani są we wsparcie służby zdrowia, czyli pobieranie wymazów, triaż, pomoc pacjentom oraz szeroko pojęte   działania antykryzysowe, realizowane we współpracy z organami państwa np. Policją, czy wsparcie pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.   
Ten rok zapowiada się równie intensywnie, także z powodu liczby zaplanowanych szkoleń.
Najbliższe rozpocznie się 16 stycznia i tradycyjne potrwa 16 dni na obiektach poligonowych Karliki w Żaganiu. 
 
Kolejne szkolenia zaplanowane są w dniach 7-23 maja, 3-18 lipca, 11-26 września i 13-28 listopada. Terminy dobrane są tak, aby jak największej grupie kandydatów umożliwić wstąpienie do 16 DBOT.  
ϖ
 
 
Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
 
Dla kogo WOT?
 
WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. 
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody. 
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.
 
red
info i foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Moherowy Pisior (10 stycznia 2021 15:37)
To partyjna formacja. Kiedyś tworzono takie w III Rzeszy.
Jerzy Ostrowski (10 stycznia 2021 9:50)
Cytuję użytkownika: oświecony do rezerwisty
Mylisz pojęcia, was żołnierzy szkoli się do zabijania ludzi np. Afganistan,Irak- stąd inne wymagania .' Terytorialsi'pomagają podczas powodzi,convida, i z tym, czym nie radzi sobie większośc uczestników tego forum
Tu na tym portalu nie ma komu wyjaśniac do czego powołane są te jednostki.Podobne komentarze pojawiają się ,gdy pisze się o działaniach Policji.Maja uprzedzenia do mundurowych! Dlaczego tak jest.?niech każdy sobie odpowie!Myśle, że to nietrudne!
oświecony do rezerwisty (9 stycznia 2021 23:22)
Mylisz pojęcia, was żołnierzy szkoli się do zabijania ludzi np. Afganistan,Irak- stąd inne wymagania .' Terytorialsi'pomagają podczas powodzi,convida, i z tym, czym nie radzi sobie większośc uczestników tego forum
PUU (9 stycznia 2021 15:05)
ZDJĘCIA SIE POMYLIŁY REDAKTORKU BO TERYTORIALSI SĄ UZBROJENI W STRZYKAWKI I SZKOLENI DO SZPRYCOWANIA PRZEMOCĄ TRUCIZNY NIEWINNYM ZDROWYM OBYWATELOM
Benek (9 stycznia 2021 13:22)
Cytuję użytkownika: Emigrant
Jak to w kolonii karnej lub innym obozie koncentracyjnym bolszewicko-nazistowskim: ostatnie dobre fuchy to być kapo, stręczycielem albo szpiclem.
Do czego porownujesz?Obóz koncentracyjny?Mówi ci to coś?Chyba nie?Używanie porównania do obozu pracy ,albo koncentracyjnego przez dzbanie ,stało się powszechne.Tak mówią ci którzy nie mają pojecia o historii.
Ksiegowy (9 stycznia 2021 13:14)
Cytuję użytkownika: Emigrant
Jak to w kolonii karnej lub innym obozie koncentracyjnym bolszewicko-nazistowskim: ostatnie dobre fuchy to być kapo, stręczycielem albo szpiclem.
Hehe, kapo i szpicli tez wykonczalo na końcu SS aby nie było swiadkow.Potulnosc i sluzalczosc bandytom nigdy się nie kalkuluje.
Emigrant (9 stycznia 2021 11:38)
Jak to w kolonii karnej lub innym obozie koncentracyjnym bolszewicko-nazistowskim: ostatnie dobre fuchy to być kapo, stręczycielem albo szpiclem.
rezerwista (9 stycznia 2021 11:34)
Bylem 2 lata temu miesiac na szkoleniu rezerwy w klodzku w piechocie gorskiej widzialem tych dzbanow na szkoleniu powiem krotko szkoda kasy na nich a.ni to defilowac nieumie o taktyce i obsludze broni niemowie dac miotly i worki na psie gowna i w miasto jedyny by byl pozytek
Edzio (9 stycznia 2021 11:28)
Już wolałbym zostać policjantem, szczególnie drogówki.
Płać HARACZ (9 stycznia 2021 10:32)
Szkoleni by dopaść Polaczków nie chcących płacić różnych haraczy, podatków na roszczenia dla "Żydów" oraz antyszczepionkowców, bo przecież nie na "wrogów".

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij