Menu

Przetestują nauczycieli, a co z powrotem do szkoły ?

Dziś rozpoczną się testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne, potrwają do 15 stycznia.
 
 
Przetestują nauczycieli, a co z powrotem do szkoły ?
Na testy zgłosić się mogą nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.
 
Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania, otrzyma odpowiednie skierowanie. Jak informoewało Ministerstwo Edukacji i Nauki, do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.
 
Badania będą wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa) w jednostkach inspekcji sanitarnej i w punktach drive-thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
 
P.o. główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka podał, że informacje o tym, gdzie przeprowadzić badania będą w zdecydowanej większości wysyłane osobom zainteresowanym w wiadomościach SMS.
 
 
 
Wynik badania każdy badany otrzyma najpóźniej w niedzielę. Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za której pomocą szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.
 
Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2, muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu.
 
- Badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo tak personelowi szkół, jak i uczniom, a powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii – zaznacza MEiN w komunikacie dotyczącym badań przesiewowych.
 
 
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Od 23 grudnia do 3 stycznia uczniowie mieli przerwę świąteczną. Od 4 do 17 stycznia trwają ferie zimowe, w jednym terminie dla wszystkich uczniów w całym kraju.
 
Ministerstwo Edukacji i Nauki zaznacza, że powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w piątek, że decyzja, czy uczniowie najmłodszych klas wrócą do nauki stacjonarnej po 17 stycznia, czyli po feriach zimowych, czy będą się uczyć zdalnie, zostanie podjęta w tym tygodniu. 

adm
foto: ilustracyjne (pixabay)
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Miki (11 stycznia 2021 21:13)
... a zdalne nauczanie pozostanie
Emigrant (11 stycznia 2021 12:37)
Mamy dwa światy. Jeden, który żydokomuna usilnie próbuje sprzedać normalnym ludziom i ten prawdziwy, w którym nie ma i nie było żadnej pandemii, a jedynym problemem jest to pierwsze. System pasożytniczej patokracji z opodatkowaniem 80%, gdzie wrogiem jest prywaciarz i własność prywatna w ogólności.
wałbrzyszanin (11 stycznia 2021 11:08)
Cytuję użytkownika: Lilianna
UWAGA UWAGA proponuję reportaż TV DAMI dotyczący wałbrzyskiego PiSu. Jak działacze partii PiS, potrafią zaszczuć niewinnego człowieka.
Liliana ty się weź za robotę bo nie za to ci płacą podatnicy żebyś w czasie godzin urzędowania zajmowała się trollingiem.
KACAPAN (11 stycznia 2021 11:01)
Jak wiadomo, testy PCR dają losowe wyniki (stwierdzone przez amerykański sanepid- CDC) i w zasadzie niczego nie testują, nie ma też żadnej pandemii. Witajcie w nowej, kłamliwej normalności żydomasońskiej.
Yuris (11 stycznia 2021 10:53)
"Protestują nauczycieli" redaktor artykułu z Truskawca czy z Boryslawia pochodzi,a?
Hgw (11 stycznia 2021 10:06)
Cytuję użytkownika: Lilianna
UWAGA UWAGA proponuję reportaż TV DAMI dotyczący wałbrzyskiego PiSu. Jak działacze partii PiS, potrafią zaszczuć niewinnego człowieka.
Uwaga, uwaga,nadaje lilijka!Druga po lolicie.
Znafca (11 stycznia 2021 9:43)
Znając życie to lokalni celebryci i pełowska patologia znowu wepcha się bez kolejki
Lilianna (11 stycznia 2021 8:51)
UWAGA UWAGA proponuję reportaż TV DAMI dotyczący wałbrzyskiego PiSu. Jak działacze partii PiS, potrafią zaszczuć niewinnego człowieka.

Dodaj komentarz

2,2 tysiaca zakażeń koronawirusem w tydzień

Pierwszy raport covidowy w 2023 roku

Ponad 3 tysiące zakażeń w tydzień

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij