Świdnica: rewitalizacja terenów zielonych doceniona przez urbanistów
Zrewitalizowane tereny zielone w Świdnicy najlepszą przestrzenią publiczną 2020 w Polsce w  konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. 
 
Nagrodę przyznano za kompleksową  rewaloryzację trzech przestrzeni parkowych, wykonaną zgodnie z tradycją i historią miasta. Jak informują organizatorzy konkursu: nagrodę przyznano za kompleksową  rewaloryzację trzech przestrzeni parkowych, wykonaną zgodnie z tradycją i historią miasta. W wyniku rewaloryzacji utworzono miejsca integrujące społeczność lokalną, przeznaczone dla odpoczynku, rekreacji oraz rozrywki. Wieloaspektowa odnowa parku im. Władysława Sikorskiego, Parku Centralnego oraz skweru na placu 1000-lecia Państwa Polskiego wpisały się w kompleksowy program “Rewitalizacji terenów zielonych w Świdnicy”, którego celem jest przywracanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych przestrzeni parkowych oraz kreowanie nowej atrakcyjności miasta

Przy realizacji zadania pn. „Rewitalizacja terenów zieleni w Świdnicy” miasto korzystało ze środków zewnętrznych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Całkowita wartość projektu to 23 mln. zł., w tym dofinansowanie to ponad 14 mln. zł.

Zrewitalizowano ponad 18 hektarów terenów zielonych. 
 
Jury konkursu, w którego skład którego wchodzili przedstawiciele: Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezesi Oddziałów terenowych Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezesi Izby Architektów RP,  Stowarzyszenia Architektów Polskich  przyznało nagrody w trzech kategoriach: przestrzeń publiczna w zieleni, zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni, zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna oraz Grand Prix. 
 
Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce to projekt, który otrzymał Grand Prix. W kategorii przestrzeń publiczna w zieleni nagrodę otrzymał Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu i Fundacja Edukacyjna Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Natomiast w kategorii zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna nagrodę przyznano inwestycji “Pociąg do kultury” czyli zagospodarowanie byłych terenów kolejowych w Pleszewie i Miasto i Gmina Pleszew.

 
opr. adm
foto: UM Świdnica
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno