Lekcja o sokolnictwie

Mimo trwającej pandemii i feriach domowych Radzie Wspólnoty Samorządowej Biały Kamień - Konradów udało się wyciągnąć dzieci z czterech ścian a pretekstem była prelekcja o hodowli i tresurze drapieżnych ptaków i powiązany z nią konkurs plastyczny.

Podczas prelekcji dzieci mogły dowiedzieć się jakie gatunki dzikich ptaków można ujarzmić i jakie można osiągnąć z tego korzyści.
 
- Najpopularniejszym przykładem zastosowania dzikich ptaków w sokolnictwie jest wykorzystanie ich do ochrony lotnisk. Płoszą inne ptaki, by uniknąć ewentualnych kolizji z samolotami. Pracują również na plantacjach, chroniąc uprawy. Ptaki sokolnicze wykorzystujemy też na halach fabrycznych by płoszyły gołębie i inne brudzące ptaki - mówi sokolnik Janusz Woźnicki.
 
 
Zanim sokół czy inny drapiezny ptak podejmie się zadań wskazanych przez człowieka musi przejść długi i żmudny trening. Dzikie zwierzęta nie są poddatne na szkolenie i trzeba wiele cierpliwości by nakłonić je do współpracy.
 
- Powiem uczciwie, że sam jestem zdziwiony jak ciężko się ustawia ptaki sokolnicze. To praca codzienna na kilka godzin i nie można sobie ptaka odpuścić na dzień czy dwa, ponieważ one mocno kierują się instynktem i szybko zapominają, czego nauczyły się dzień wcześniej. Aby dobrze ułożyć ptaka sokolniczego do pracy trzeba poświęcić około sześciu miesięcy od wypierzenia się ptaka do okresu polowań. Potem ptak potrzebuje przerwy na okres pierzenia i wylęgania - tłumaczy Woźnicki.
 
 
Prelekcje i powiązany z nią konkurs plastyczny udało się zorganizować mimo pandemii Radzie Wspólnoty Samorządowej Biały Kamień - Konradów we współpracy z Publiczą Szkołą Podstawową nr 2 im. Orła Białego.
 
- Wszelkie zasady bezpieczeństwa zostały zachowane. Dzieci przyniosły piękne prace, rysowały orły, jastrzębie, sokoły. Otrzymały za to medale, dyplomy i coś słodkiego ale co najwazniejsze, udało im się wyjść z domu po wielu dniach siedzenia i nauki zdalnej. Tutaj mogły się spotkać na żywo z panem Woźnickim i odetchnąć od codziennego zamknięcia w domu - mówi przewodniczący RWS Ryszard Nowak.
 
- Było bardzo fajnie zobaczyć ptaki, trochę się o nich dowiedziałam. Był konkurs plastyczny, ja narysowałam orła bo to bardzo piękne ptaki - mówi Oliwia, zwyciężczyni konkursu plastycznego "Drapieżne ptaki".
 
 
Janusz Woźnicki obiecał na kolejne spotkanie zabrać swojego sokoła, by pokazać dzieciom efekty wielomiesięcznej pracy. Namiastkę tego uczestnicy prelekcji mogli zobaczyć na filmach z prywatnego archiwum sokolnika.
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno